Boşaltım sistemimizi oluşturan yapı ve organlar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Boşaltım sistemimizi oluşturan yapı ve organlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Boşaltım sistemimizi oluşturan yapı ve organlar

 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: Boşaltım sistemini oluşturan organların başında süzme ve geri emme işlemini yapan böbrekler gelir. Böbreklere ek olarak, böbrekleri idrar torbasına bağlayan artıkların geçtiği idrar kanalı (üreterler), artık maddelerin biriktirildiği idrar kesesi ve bunların vücuttan dışarıya atıldığı idrar yolu (üretra) boşaltım sistemindeki diğer organlardır.

  İdrar kanalı, atar ve toplar damarlara ek olarak böbreklere bağlanan üçüncü bir damardır. İdrar kanalı böbreklerden süzülen idrarı, idrar kesesine taşır.

  İdrar kesesi idrar kanalının böbrekten getirdiği idrarın, dışarı atılmak üzere biriktirildiği yerdir.

  İdrar yolu ise idrar kesesinde birikmiş olan idrarın dışarıya atılmasını sağlayan bir bölümdür.

  Boşaltım sistemini oluşturan organların dışında boşaltım fonksiyonu olan diğer yardımcı organlar akciğerler, deri ve kalın bağırsaklardır.

  Boşaltım sisteminde artık maddelerin izlediği yol şöyledir:

  Böbrekler -> İdrar kanalı -> İdrar kesesi -> İdrar yolu.

  Böbreklerin Beslenmesi

  Genellikle her bir böbreği aortdan çıkan tek bir renal arter besler. Renal arter, anteriorda (ön kısım) yer alan renal ven ve posteriorda (arka kısım) yer alan renal pelvis arasından hilusa (bronş ve damarların akciğere girdiği bölge) girer. Böbreğe girmeden önce iki veya daha fazla dala ayrılabilir. Pelvis ve üreter dublikasyonunda genellikle her bir renal segmentin ayrı beslenmesi vardır. Renal arter anterior ve posterior dallara ayrılır. Posterior dal arka yüzün orta segmentini besler. Anterior dal ise üst ve alt polleri ve ön yüzü besler.

  Renal venler arterlerle yan yana yer alırlar. Fakat bir dalın tıkanması durumunda başka bir dal drenajı üstlenir. Bazen klinik önemi de olabilen aksesuar dallar olabilir. Çünkü bunlar üretere baskı yapıp hidronefroza sebep olabilirler. 3. 3
  Ziyaretçi
  Böbrek,üreter[idrar borusu],idrar kanalı, üretra 4. 4
  Ziyaretçi
  çok güzel herkese tavsiye ederim

 5. 5
  Ziyaretçi
  her zamanki gibi mükemmel

+ Yorum Gönder
boşaltım sistemini oluşturan yapı ve organlar,  boşaltım sistemini oluşturan yapı ve organların görevleri,  boşaltım sistemimizi oluşturan yapı ve organlar,  Bosaltim sistemi olusturan yapi organlar,  boşaltım sistemini oluşturan organlar ve görevleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi