Çiçekli bitkilerde üreme büyüme ve gelişme

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çiçekli bitkilerde üreme büyüme ve gelişme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çiçekli bitkilerde üreme büyüme ve gelişme

 2. 2
  DOLUNAY
  Özel Üye

  Cevap:
  Çiçekli Bitkilerde Üreme
  ÇİÇEKLİ BİTKİLERDE ÜREME
  Çevremizde gördüğümüz güzel çiçekler bulunduğu bitkinin üreme organıdır.Çiçek yapısında dişi ve erkek üreme organını bulundurur.Çiçeğin yapısı aşağıda verilmiştir.Bölümlerini siz renklendiriniz.

  ÇİÇEĞİN KISIMLARI;
  1-ÇİÇEK SAPI---->Çiçeği bitkinin gövdesine bağlayan kısımdır.
  2-ÇİÇEK TABLASI---->Çanak yaprak ,taç yaprak ,erkek ve dişi organların üzerine dizildiği kısımdır.
  3-ÇANAK YAPRAK---->Çiçek tomurcuk halindeyken tomurcuğu dış etkenlerden korur.
  4-TAÇ YAPRAK---->Çiçeğin renkli yapraklarıdır.Canlı renkleri ve aromalı kokuları ile birçok hayvanı çiçeğe çeker,böylece tozlaşmaya yardımcı olur.
  5-ERKEK ORGAN---->Bir çiçekte çok sayıda erkek organ bulunabilir. İki bölümden oluşur. Bunlar sapçık ve başçıktır. Sapçık bölümü, başçık bölümünü çiçeğe bağlar. Başçık bölümü dört kesecikten oluşur. Bu keseciklere, polen (çiçek tozu) keseleri de denir. Polen çiçekteki erkek üreme hücreleridir. Polenler olgunlaşınca polen keseleri patlar ve olgunlaşmış polenler çevreye yayılır.
  6-DİŞİ ORGAN----> Çiçeğin en iç bölümünde bulunur. Kaba bir sürahiye benzer. Dişi organ, dişicik tepesi, dişicik borusu ve yumurtalıktan oluşur. Dişicik tepesi nemli ve yapışkan durumdadır. Polenler dişicik tepesine yapışarak burada çimlenir. Dişicik tepesi ile yumurtalık arasındaki bölüme ise dişicik borusu denir. Dişicik borusu çimlenen polenin yumurtaya ulaşmasını sağlar. Yumurtalık ise en alttaki şişkin bölümdür. Burada yumurta hücresi bulunur.Yumurtalık kısmında bir veya birkaç tane tohum taslağı bulunur.  ÇİÇEKTE TOZLAŞMA VE DÖLLENME
  TOZLAŞMA---->Polenlerin rüzgar ,hayvanlar ve su aracılığı ile dişi üreme organının tepeciğine taşınmasına tozlaşma denir.Polenler tepeciğe yapıştıktan sonra polen içindeki erkek üreme hücrelerinden biri yumurtalığa doğru polen tüpünü oluşturur.Diğer erkek ürem hücresi polen tüpünden ilerleyerek yumurtalık içindeki dişi üreme hücresine ulaşır.Burada dişi ve erkek üreme hücreleri birleşerek zigotu oluşturur.Bu olaya DÖLLENME denir.Döllenme sonrasında TOHUM TASLAĞI gelişerek ,TOHUM u oluşturur.
  AŞAĞIDAKİ SORULARI SİZ YANITLAYINIZ
  1-Tohumlar ne işe yarar?
  2-Tohumların farklı büyüklükte ve şekilde olmasının önemi nedir?
  3-İnsanlar ve hayvanlar için meyve ve tohum neden önemlidir?
  4-Yukarıdaki resim çiçekli bitkinin hayat döngüsünü göstermektedir. Ders kitabınız sayfa 48 i kullanarak aşağıdakileri tamamlayınız.
  4-1.TOZLAŞMA;
  2-DÖLLENME;
  3-TOHUM VE MEYVE OLUŞMASI;
  4-ÇİMLENME;
  5-GENÇ BİTKİNİN OLUŞMASI;
  6-OLGUN BİTKİNİN OLUŞMASI;
  5-Toprak ,su ve çevreyi kirletmeden ,çevreyi ve canlıların sağlığını koruyan tarımsal üretim yöntemi ORGANİK TARIM dır.Ders kitabı sayfa 53 ,oku ve sen ne düşünüyorsun kısaca anlat.


  FEN VE TEK.ÖĞR.ŞULE AKKUZUGİL
 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel bir site arkadaşlarıma onericem 4. 4
  Ziyaretçi
  ERKEK ORGAN---->Bir çiçekte çok sayıda erkek organ bulunabilir. İki bölümden oluşur. Bunlar sapçık ve başçıktır. Sapçık bölümü, başçık bölümünü çiçeğe bağlar. Başçık bölümü dört kesecikten oluşur. Bu keseciklere, polen (çiçek tozu) keseleri de denir. Polen çiçekteki erkek üreme hücreleridir. Polenler olgunlaşınca polen keseleri patlar ve olgunlaşmış polenler çevreye yayılır.
  DİŞİ ORGAN----> Çiçeğin en iç bölümünde bulunur. Kaba bir sürahiye benzer. Dişi organ, dişicik tepesi, dişicik borusu ve yumurtalıktan oluşur. Dişicik tepesi nemli ve yapışkan durumdadır. Polenler dişicik tepesine yapışarak burada çimlenir. Dişicik tepesi ile yumurtalık arasındaki bölüme ise dişicik borusu denir. Dişicik borusu çimlenen polenin yumurtaya ulaşmasını sağlar. Yumurtalık ise en alttaki şişkin bölümdür Burada yumurta hücresi bulunur.Yumurtalık kısmında. bir veya birkaç tane tohum taslağı bulunur

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok basit bir soru

 6. 6
  Ziyaretçi
  ne kadar kolay bir şey

 7. 7
  Ziyaretçi
  Bilgiler için teşekkürler

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok güzel kardeşim

 9. 9
  Ziyaretçi
  Allah senden razı olsun teşekkürler öğretmen hanım...

 10. 10
  Ziyaretçi
  benim işime çok yaradı arkadaşlar tavsiye ediyorum

+ Yorum Gönder
çiçekli bitkilerde üreme büyüme gelişme,  çiçekli bitkide üreme aşama aşama
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi