Kuvvet cisimlerin hareketini ve şeklini etkiler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kuvvet cisimlerin hareketini ve şeklini etkiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kuvvet cisimlerin hareketini ve şeklini etkiler

 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: Her gün yüzlerce kez kuvvet uygular, cisimleri hareket ettiririz. Kuvvet, cisimler üzerine etki eder. Kuvvet uygulanan cisimler:
  Hızlanır
  Pistte duran bir uçak, önce yavaş yavaş hareket eder, daha sonra hızlanır. Benzer şekilde; sürücü gaza basarak otomobile hareket yönünde kuvvet uygulanmasına neden olur.
  Yavaşlar ya da durur
  Hareket eden bir cisme, hareket yönüne zıt yönde kuvvet uygulanırsa cisim yavaşlar ya da durur. Örneğin; limana yanaşan bir gemi, yavaşlamak için pervanelerini ters yönde döndürerek hareket yönüne ters yönde kuvvet uygular.
  Yön değiştirir
  Kuvvet, hareket eden bir cismin yönünü değiştirir. Örneğin; hareketli top, engele çarpınca yön değiştirir.
  Şekil değiştirir
  Kuvvet uygulanan cisimler, şekil değişikliğine uğrayabilir. Kuvvetin etkisi ortadan kalktıktan sonra bazıları eski hallerine dönerken, bazıları eski hallerine dönemezler. Eski hallerine dönebilen cisimlere esnek cisimler, eski hallerine dönemeyenlere ise esnek olmayan cisimler denir.
  Döner
  Cisimler, kuvvetin etkisiyle dönebilir. Kuvvetin döndürücü etkisi birçok makine ve aracın yapımında kullanılmaktadır. Dönme hareketi, birçok teknolojik gelişmeye neden olmuştur. Cisimlere uygulanan kuvvet büyüdükçe, dönme hareketi daha hızlı olur.
  Sonuç olarak; kuvvetin cisimler üzerinde birbirinden farklı etkileri vardır. Bunlar; hareket ettirme, durdurma, yön değiştirme ve şekil değiştirme gibi etkilerdir. Kuvvet, cisimlerin biçimini ve hareket durumunu değiştirebilen etkidir.+ Yorum Gönder
cisimlerin şekli nasıl değiştirilir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi