Demokritosun atom hakkında çalışmaları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Demokritosun atom hakkında çalışmaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Demokritosun atom hakkında çalışmaları

 2. 2
  ENGİN
  Özel Üye

  Cevap: Abdera'lı Democritus, Trakya'da bir İyon'ya kentinin bir kolonisinde doğmuştur. Bu şehir, bugünkü Taşoz Adasının karşısında Abdera' dır. Babası çok zengindi. Gezginci bir bilgin olan Democritus'un yüz yaşından fazla yaşadığı sanılmaktadır. O zamanda; matematik, biyoloji, coğrafya, astronomi, gökbilimi, ekonomi ve sosyoloji gibi çok değişik sahalara yönelik bir bilgisi vardı. İnsanları konu alan çok sayıda yazılar yazmıştır. Fakat, bu eserlerin birçoğu kaybolmuş ve zamanımıza kadar gelememiştir.

  Democritus, maddenin çeşitli boyutlarda ve biçimlerde, değişik hız dereceleri olan atomlardan oluştuğu düşüncesiyle, ilk atom kuramını ortaya atmıştır. Bu sözleri arasında atom kuramının temelleri gizlidir. Hiç bir şey bir rastlantı sonucu ortaya çıkmaz. Ancak mantık ya da bir gereksinme sonucu var olur. Hiç bir şey yoktan var edilemez ve var olan hiç bir şey de tümüyle yok edilemez. Evren, bir dış etkenle oluşturulmadığı için de sonsuzdur. Var olan her şey atomlar ve bu atomların arasındaki boşluklardır. Yunan dehasının doğurduğu atomizm ve bu felsefe okulunun Leucippe'le beraber kurucusu sayılır.

  Democritus'un deli olduğunu söyleyen hemşehrileri onun, ünlü tıp bilgini Hippocrates'ten muayene edilmesini isterler. Filozofu muayene eden Hippocrates, "Hasta değil, pek büyük bir akıl ve deha" olduğunu söylemiştir. En küçük atomdan tutunuz da en büyük yıldıza kadar her şeyin harekette olduğunu ta o zamanlar söylerdi. Bu kadar eski bir çağda bu kadar ileri düşünceli bir bilgin daha görülmemiştir. Eserlerinin birçoğu zamanımıza kadar ulaşamamıştır. Matematik çalışmaları da çok ileri düzeydeydi. "Sayılar", "Geometri", "Teğetler" ve "İrrasyoneller" belli başlı eserleridir. 3. 3
  ENGİN
  Özel Üye
  2400 yıl önce Democritus'un sezgileriyle ortaya attığı atom kavramı, ondan daha karizmatik Aristo'nun yanlış değerlendirmelerinin kabul görmesiyle unutulmuştur. Democritus, deniz kenarındaki kumlara uzaktan bakıldığında ona kumsal deriz, uzaktan sanki tek parça büyük bir madde olarak değerlendirebiliriz. Ancak yakınına geldiğimizde kumsalın minik kum tanelerinden oluştuğunu görürüz. Bu kum taneleri de bölünebilir. Onları un ufak edebiliriz. Ancak sonunda öyle bir boyuta inilir ki artık bölünemez. Çevremizde gördüğümüz tüm cisimler sonunda bölünemez ve yok edilemez taneciklerin bir araya gelmesinden oluşmuştur, diyerek bu taneciklere bölünmez anlamı olan atom ismini vermiştir.

  Aristo ise maddenin sonsuza kadar bölünebileceğini, temel bir son yapısı olmadığını söyleyerek Democritus'un varsayımının 2000 yıldan fazla süre unutulmasını sağlamıştır.

  17. yüzyılda kullanılmaya ve deneysel kanıtlara dayanan bilgi oluşturma yöntemi olan biliöm yaygınlaşmaya başladı. 1800 başlarında İngiliz öğretmen John Dalton 2000 yıldır üzeri örtülmüş Democritus'un atom kavramına bir model oluşturarak maddenin küresel, sert ve bölünemez taneciklerden oluştuğu varsayımını yeniden ortaya atmıştır. Ne Democritus ne de Dalton bu varsayımların kanıtlayacak teknolojiye ve deney olanaklarına sahiptiler. Ancak Dalton, elementlerin atomlarının sabit bir kütlesi olduğunu söylemiş, bileşikleri oluşturan elementlerin kütleleriyle, bileşiklerin kütleleri arasındaki ilişkiyi açıkmıştır.

  Dalton atomların küresel biçimli olduğunu düşünmüştür. 1800 sonlarında ise İngiliz fizikçi Thomson, Dalton'un atom modelini değiştirip yaptığı çalışmalar sonunda içine elektron dediği - yüklü parçacıklar eklemiştir. Ama onun atomu yine bölünemez tanecik. Fakat bir yapısı var. Atomun nötr olduğu bilindiğinden artı yüklü seyrek bir yapı içinde onu nötrleştiren elektron parçacıkları olan maddenin bölünemez en küçük tanesi. Buna üzümlü topkek medeli deniliyor.

  Bilim ortaya atılan her kuramı sürekli sınar. Bu sınamalarda bazen doğruya daha yakın sonuçlara ulaşılır. Rutherford üzümlü top kek modelindeki atomlar nedeniyle altın zarla yaptığı deneyde alfa parçacıklarının ince altından geçerken çok az dirençle karşılaşaklarını öngördü. Deneyin sonucu olumsuzdu. Ve pozitif yüklü çekirdeği olan etrafında gezegen gibi elektronların döndüğü atom modelini geliştirdi. Fakat bu da tam doğru değildi.
  Şu an Bohr atom için modeli geçerli. Gelecekte ise atom nasıl olacak bilmiyoruz. 4. 4
  Ziyaretçi
  ana bolgelerimiz dort tanedir bunlar;dogu bati kuzey guney dort tanede ara yonumuz vardir guneydogu guneybati kuzeydogu kuzeybati

+ Yorum Gönder
demokritosun atom hakkında yaptığı çalışmalar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi