Deyimler nasıl meydana gelmiştir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Deyimler nasıl meydana gelmiştir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: Deyimler de, atasözleri gibi atalarımızdan kalan en değerli arma*ğanlardan biridir. Deyimler başlangıçta bir kişinin yaratışıdır, anlamsal ya ela dilsel özellikleri yüzünden beğenildiği, kullanıldığı ortam ve bağlamlarda sözü çarpıcı olarak belirttiği için halkça benimsenmiş, tutulmuş; konuşma ve yazıda yinelene yinelene günümüze değin gelebilmiştir. Yeni durumlar, yeni koşullar, Türkçe’nin kullanım özelliklerini kuyumcu ustalığı İle İşlemesini bilen sanatçıların dile özel tasarruftan, hemen her dönemde dile yeni deyimlerin katılmasını sağlamıştır. Bunun yanı sıra kimi deyimler ancak sınırları belirli bir bölgede kullanım olanağına kavuşmuş; kimi deyimler kullanımdan düşerek dilin genel çevriminden çıkmıştır.

  Deyimler de atasözleri gibi kamunun malıdır, yani yaratıcıları bu*gün belli değildir. Gerçekte de bilinmesi,pek büyük bir anlam taşıma*maktadır.

  Deyim niteliği taşıyan bir söz öbeğinin anlamsal yükü, hangi or*tam ve durumlarda kullanılacağının belirginlik kazanması ve dilsel beğeniye yatkınlığı, yaygınlığını, kullanılabilirliğini sağlayabiliyorsa, deyimleşmemesi için hiçbir neden yoktur.+ Yorum Gönder
atasözleri nasıl meydana gelmiştir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi