Mosfet direnç nasıl olur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Mosfet direnç nasıl olur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: mosfetin gate direnci olmaz. Mosfetin gate ile source ucları arasında bir kapasitans vardır. genelde değeri 1nf civarındadır. Bu kondansatör gerilimi (Vgs) arttıkça drain source direnci (Rds) azalır. Vgs azaldıkçada Rds artar. standart mosfetlerde Vgs 3-4 voltun altına düşünce Rds açıkdevre kabul edilir. Vgs voltajı 10 volta erişince katalog bilgisi olarak verilen minimum Rds elde edilir. Yani 50 miliohm 100 miliohm gibi. Mosfetin girişi kapasitif özellikli olduğundan bu kapasite kendi hendine şarz deşarz olmaz. Bu kapasiteyi doldurup boşaltmak gerekir. Mosfeti sürmenin zorluğu burada başlıyor.
  Mosfet 1 hzde çalışıyorsa bu kondansatörü 1 defa şarz etmek işimizi görecektir. Gate direnci olarak 10 k direnç dahi kullanabiliriz. Çünkü 10 k direnç birkaç msn içinde kapasiteyi doldurup mosfeti iletime geçirecektir.

  Eğer mosfet 100 khz de çalışıyorsa bu kapasiteyi (1nf) 100.000 defa şarz ve deşarz etmek zorundayız. Öyleyse kondansatörü en geç 100 - 200 nsn içinde doldurup boşaltmalıyız. 10 k direnç bu iş için uygun değildir. Bunun yerine 10-50 ohm direnç kullanmalıyız. Bu düşük dirençler kapasitörü kısa sürede nanaosaniyeler içinde şarz ve deşarz edebilecektir.

  Soruna gelince 3 tane mosfet paralel bağlarsan 3 kat kapasitans elde etmiş olursun yani 3xVgs kapasitesi veya 3 nf.. Eğer düşük frekansta kulanacaksan 10 k direnç bile kullansan yeterli. Fakat yüksek frekansta kullanacaksan 100 ohm bile yetersiz.

  Basit olarak söylemek gerekirse 1khz e kadar 1k
  10khz e kadar 100 ohm.
  100 khz de 10 ohm kullanabilirsin.

  1khz çalışma frekansına kadar mosfet sürücü kullanmana gerek yok.+ Yorum Gönder
mosfetin direnç olarak kullanılması,  mosfetin direnc olarak kullanilmasi,  rds direnci dusuk mosfet
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi