Tutumlululk ile ilgili değişik atasözleri ve anlamları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Tutumlululk ile ilgili değişik atasözleri ve anlamları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Tutumlululk ile ilgili değişik atasözleri ve anlamları

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Tutumluluk İle İlgili Atasözleri

  Ak akçe kara gün içindir.
  anşamı
  Emek vererek, alın teri dökerek kazandığımız para, sıkıntılı anlarımız ve zor günlerimiz içindir; bizi darlıktan bu para çekip kurtarır, rahata erdirir. Dara düşülen günlerimizde bu parayı harcamaktan da geri durmamalı, çekinmemeliyiz.


  Ayağını yorganına göre uzat.
  Dengeli yaşamak isteyen insan mutlaka gelirini, giderine göre ayarlamalıdır. Harcamalar geliri aşmamalı, imkânlar zorlanmamalıdır. Aksine bir hareket bütçeyi sarsar, dengeyi bozar, insanı sıkıntıya sokup rahatsız eder.


  Damlaya damlaya göl olur.
  Her çok azdan olur. Küçük ve önemsiz şeyler birikerek büyük şeyleri meydana getirirler. Bunun için küçüktür, azdır, önemsizdir deyip hiçbir şey hor görülmemelidir; bunların önemi bilinmeli, çarçur edilmemelidir.


  Har vurup, harman savurma.
  Elde bulunan mal varlığı düşüncesizce ve hesapsızca harcamak.


  İşten artmaz, dişten artar.
  Kazanç ne kadar çok olursa olsun, tutumlu davranılmazsa para biriktirilemez. Tasarruf, savurganlık yapmamak, tüketimi kısmakla mümkündür ancak.  Sakla samanı, gelir zamanı.
  Gereksiz görülen, işe yaramaz kabul edilen şey günün birinde, ileride lâzım olabilir. Bu sebeple önemsiz gördüğümüz şeyleri bir kenara atıp elden çıkarmamalı, onları saklamalıyız.


  .....

  Ekmek olmayınca, yemek olmaz.

  Gençlikte taş taşı, ihtiyarlıkta ye aşı.

  Yerli malı Türkün malı, her Türk onu kullanmalı

  Ayağını yorganına göre uzat.

  Tutumlu olan kimse fakir olmaz.

  Bugünün işini yarına bırakma.

  Güvenme varlığa, düşersin darlığa. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel atasözleri var 4. 4
  Ziyaretçi
  Atasözleri ödevim için lazımdı saolun

+ Yorum Gönder
sağlıkla ve tutumlulukla ilgili atasözleri ve anlamları,  tutumlulukla ilgili atasözleri,  tutumluluk ile ilgili atasözleri ve anlamları,  sağlık ve tutumlulukla ilgili atasözleri ve anlamları,  tutumlu olmak ile ilgili atasözleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi