Cumhuriyet döneminde atatürkün önderliğinde bugünkü ölçü birimlerinin kabul edilişinin anlam ve önemi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Cumhuriyet döneminde atatürkün önderliğinde bugünkü ölçü birimlerinin kabul edilişinin anlam ve önemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Cumhuriyet döneminde atatürkün önderliğinde bugünkü ölçü birimlerinin kabul edilişinin anlam ve önemi

 2. 2
  Aytu
  Bayan Üye

  Cevap: Atatürk'ün Önderliğinde Uluslararası Ölçü Birimlerinin Kabul Edilmesinin Önemi Nedir?

  Atatürk'ün Önderliğinde Uluslararası Ölçü Birimlerinin Kabulü
  Atatürk'ün Önderliğinde Uluslararası Ölçü Birimlerinin Kabul Oluşu Hakkında


  işimiz daha çok kolaylamıştır ve karışıklıklar giderilmiştir.ülkemiz daha iyi hale gelmiştir. herşey dahada iyiye çıkmıştır..


  Ölçü Birimlerinin kabulu
  Osmanlı Devleti’nde kullanılan saat takvim ve ölçüler Avrupa devletlerinde kullanılanlardan değişikti. Bu durum sosyal ticarî ve resmî ilişkileri engel teşkil ediyordu. Nedeni ise karışıklıklara sebep olmasıydı. Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında bu farklılığı gidermek için bazı çalışmalar yapılmaktaydı. Ama yeterli değildi. Cumhuriyetin ilânından sonra bu zorluklan ortadan kaldırmak için çalışmalara başlandı. Önce 26 Aralık 1925′te çıkarılan bir kanunla o zamana kadar kullanılmakta olan Hicrî ve Rumî takvimlerin yerine Milâdî takvim kabul edildi 1 Ocak 1926′dan itibaren de kullanılmaya başlandı.

  Bu durum devlet işlerinde karışıklık ları engellemiyi sağladı. Takvimdeki bu değişikliğin yanında alaturka denilen güneşin batışına göre ayarlanan saat yerine çağdaş dünyanın kullandığı saat sistemi kabul edildi. Batıdan alınan zaman ölçüsü ile bir gün 24 saate bölünüp günlük hayat düzene girmesini sağlamış oldu. 1928 senesinde yapılan bir değişiklikle milletlerarası rakamlar kabul edildi. 1931′de kabul edilen bir kanunla eski ağırlık ve uzunluk ölçüleri değiştirildi. Eskiden kullanılan arşın endaze okka gibi ölçü birimleri kaldırıldı. Uzunluk ölçüsü olarak metre ağırlık ölçüsü olarak kilo kabul edildi. Uzunluk ve ağırlık ölçülerinde yapılan bu değişikliklerle ülkede ölçü birliği sağlandı. Bu yeniliklerin yanında millî bayramlar ve tatil günleri de yeniden düzenlendi. 1935′te çıkarılan bir kanunla cuma günü olan hafta tatili değiştirilip cumartesi öğleden sonra ve pazar günü hafta tatili olarak kabul edildi.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi