Işığın insan sağlığına olumsuz etkileri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Işığın insan sağlığına olumsuz etkileri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Aytu
  Bayan Üye

  Cevap: Işık kirliliğinin insan sağlığına etkileri - Işık kirliliği ile ilgili yazı

  İnsanlığın mutluluğu için gelişen uygarlık bir çelişki olarak çevre sorunlarını da birlikte getirdi. Son yıllarda ülkemizde çevre ve doğa bilinci gelişti yaygınlaşıp kökleşti. Kimi zaman termik santrallerde olduğu gibi enerji gereksinmemizi karşılamak için seçilen yönteme çevrecilerimiz ve çevrecilerimizi destekleyen kamuoyu karşı çıktı. Çevreciler tarafından tanınan çevre kirliliği çeşitleri arasında bildiğimiz kadarıyla ışık kirliliğine pek değinilmez. Işık kirlenmesi yanlış yerde ve yanlış zamanda yanlış miktarda ve yönde ışık kullanılmasıdır; bunun sonucu olarak göğün doğal fon parlaklığı artar yollarda göz kamaşması nedeniyle görüş bozulur; ışığı üretmek için harcanan enerjinin önemli bir kısmı boşa gider.

  Kötü aydınlatmadan zarar görenlerin yalnız devlet bütçesi ya da gece gökyüzünü izlemek isteyen insanların olmadığını vurgulayan Zeki Aslan ışık kirliliğinin doğal hayatı da etkilediğini söyledi. Işık kirliliğinin göçmen kuşlar için yeni bir tehlike olduğuna işaret eden Aslan şöyle devam etti:

  “Kuşlar sadece insanlar için değil dünyadaki tüm canlı yaşam için çok yararlıdır. Her yıl milyarlarca haşereyi sineği tüketirler milyarlarca bitki tohumunu yayarlar. Özellikle küçük sineklerle beslenen göçmen kuşlar gece seyahat ederler. Kimi türler milyonlarca kilometre yol kat eder. Kısmen takım yıldızlardan yön bulurlarken gökdelenler deniz fenerleri gibi yüksek yapılardan yayılan ışıklar onlar için çekici olur. Bunun sonucu kuşlar ya yorulup düşünceye kadar ışık etrafında fır dönerler ya da doğrudan binaya çarparlar. Bu şekilde bir gecede binlerce kuş ölüyor.”

  Işık kirliliği ya da yapay aydınlatmanın kimi deniz hayvanlarının yuvalama alışkanlıkları açısından da tehlike olduğuna işaret eden Aslan şu bilgiyi verdi: “Deniz kaplumbağalarının binlerce yumurtasından çıkan yavrulardanyalnızca birkaçı denize ulaşabilmektedir. Denize ulaşmak için deniz ile kara arasındaki aydınlık farkını kullanan kaplumbağalar yapay ışıklandırmalarla karaya yönelince hayatlarından olmaktadırlar. Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre mercanlar üzerlerine düşenaşırı ışık yüzünden kendilerine renklerini veren mikroskobik bitkilerireddetmekte beyazlaşmakta ve strese girmektedirler.”

  Işık Kirliliğinin Zararları - Işık kirliliğinin insan sağlığına etkileri


  TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Başuzmanı Dr. Tuncay Özışık ışık kirliliğinin zararlarını anlattı.

  Özışık AA muhabirine yaptığı açıklamada ışık kirliliğinin ''yanlış yerde yanlış zamanda yanlış miktarda ve yanlış yönde ışık kullanılması olduğunu'' belirterek bunun en büyük nedeninin alışılmış ışıklandırma yöntemlerinin hem çevresel hem de ekonomik zararlarının bilinmemesi olduğunu vurguladı.
  Işık kirliliği kaynaklarını ''yol cadde ve sokak aydınlatmaları park bahçe ve spor alanları aydınlatmaları turistik tesislerin ve binaların dış cephe aydınlatmaları reklam panoları güvenlik amaçlı aydınlatmalar ve evlerden taşan ışıklar'' şeklinde sıralayan Özışık ''Işık üretilirken kömür petrol ve su gibi doğal kaynaklar kullanıldığı için boşa giden ışık doğal kaynakları da boşa harcamak demektir'' diye konuştu.

  Tuncay Özışık kötü aydınlatmanın doğal hayata da olumsuz yansımalarının olduğunu dile getirerek "Gece gökyüzünü ve karanlığını kullanarak yaşamlarını düzenleyen birçok canlı yeterince karanlık bir gökyüzü bulamamaktadır" dedi.

  Özışık ışık kirliliğinin insan sağlına da olumsuz etkileri olduğunu vurgulayarak insan gözünün çok parlak ve çok zayıf ışık kaynaklarına ve karanlığa hızlı bir şekilde adapte olabildiğini söyledi.
  Ancak son zamanlarda şehirlerde iş ve eğlence yerlerindeki aşırı ışık kullanımının gözün bu yeteneğinde azalmaya sebep olduğunu belirten Özışık ''Fazla ışıklı ortamlarda özellikle insan gözünün görme yeteneğinde azalma olduğu biliniyor'' dedi.

  Işık kirliliğinin son yıllarda Türkiye'nin yanı sıra tüm dünya için önemli bir problem olduğunu ifade eden Özışık ''doğru armatür kullanımı ışıklandırmanın doğru yönde yapılması klasik ampuller yerine ekonomik gaz esaslı lambaların tercih edilmesi aydınlatılması gereken yerlerin aydınlatılması evde gerektiği zaman ışık yakılması gibi önlemlerle'' elektrik enerjisinden en az yüzde 30 oranında tasarruf sağlanabileceğini kaydetti.
 3. 3
  Ziyaretçi
  süper saolun çok yardımcı oldu+ Yorum Gönder
ses ve ışık kirliliğinin insan sağlığına etkileri,  ışığın insan üzerindeki etkisi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi