Işığın kullanım alanları hakında kısa bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Işığın kullanım alanları hakında kısa bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Aytu
  Bayan Üye

  Cevap: yaşam alanlarında doğal ışık kullanımı


  İnsan psikolojisini olumlu yönde etkileyen gün ışığı, hem bedeninizin hem de yaşam alanlarınızın mutluluk hormonunu yükseltecektir.

  Farkında olmasak da gün ışığı yaşamımızı en çok etkileyen ve hayatımızı düzenlerken dikkate aldığımız faktörlerden biri. Gün ışığı ve doğal ışık, insan psikolojisini olumlu yönde etkilemekle kalmıyor, doğal yollardan vücudun mutluluk hormonu üretmesini de sağlayarak bizlere adeta hayat veriyor. Yaşam alanları söz konusu olduğunda da gün ışığı ile ilgili ele almamız gereken önemli ayrıntılar var. Örneğin ev satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri, evin güneye bakıyor olması ve yeterli miktarda gün ışığı alıyor olmasıdır. Bu sebeple satın almak istediğiniz evde ışığın hangi yönlerden ve açılardan geldiğini dikkatlice gözlemleyin. Genellikle büyük ve çok sayıdaki pencere evde ısı yalıtımı açısından sorun yaratabildiğinden yaşam alanınızda çok sayıda pencere olmayabilir. Pencerelerin her zaman temiz tutulması bile doğal ışığın içeriye nüfuz edebilmesi açısından önemlidir. Tavanlarınız çok yüksek ise ve en üst katta oturuyorsanız belki bir aydınlık camı bile taktırabilirsiniz.
  Vücudumuz gün ışığını seviyor
  İnsan vücudu biyolojik olarak gün ışığına ihtiyaç duyar. Günde minimum yirmi dakika gün ışığı aldığınız taktirde enerji seviyeniz yükselir ve kendinizi daha iyi hissedersiniz. Ayrıca güneş ışığı sayesinde vücut faydalı mineral ve vitaminleri de kendisi için temin edebilir. Bu yüzden de yaşadığınız evde yeterli sayıda ve büyüklükte cam ve kapı olması son derece önemlidir. Kış aylarında çalışma temposundan ve mevsimsel döngülerden kaynaklı doğal ışık azlığı neticesinde yorgunluk, uykusuzluk, bölgesel ağrılar ve vücudunuzda genel bir ağırlık hissedebilirsiniz. Bu gibi negatif etkileri en aza indirgemek için vaktiniz el verdiğince açık hava yürüyüşleri yapabilirsiniz. İç mekanlarda kış aylarında özellikle full spektrumlu aydınlatmalar ve halojen lambalar tercih edebilirsiniz. Florasan lambalar gözünüzü rahatsız edeceğinden kullanmamaya gayret gösterin.Ayrıca güneşli kış günlerinde üzerinize polar battaniyenizi alıp balkonda sıcak bir bitki çayının da keyfini çıkararak yeterli gün ışığını alabilirsiniz.
 3. 3
  Ziyaretçi
  doğal ışıgın hastanelerde kullanımı ıle ılgılı bı odevım var yardımcı olurmusunuz+ Yorum Gönder
ışığın kullanım alanları nelerdir,  güneş ışığı ve kullanım alanları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi