Türkiyede hırsızlığın olması ve sebebeleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Türkiyede hırsızlığın olması ve sebebeleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Türkiyede hırsızlığın olması ve sebebeleri

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Hırsızlığın Nedenleri

  Sevgili okuyucularım,

  Bugünkü yazımda sizlere hırsızlıktan bahsedeceğim. Bunun nedenlerini ve buna karşı alınması gereken önlemleri anlatacağım.

  Türk Dil Kurumunun çalmak kelimesine yapmış olduğu açıklamadan başlayalım. ¨Çalmak: Başkasının malını gizlice almak, hırsızlık etmek, aşırmak.¨

  Yani çalmak, başkasına ait olan bir şeyi onun izni ve bilgisi olmadan almaktır. Bunu bir hastalık olarak nitelendirirsek, bunun çocukluk dönemlerinde, ailenin yetersiz eğitimi ve belirli olaylara yanlış yaklaşımından kaynaklandığını söyleyebiliriz.

  Bu çocukluk döneminden başlayalım. Örneğin, 2 yaşındaki bir çocuk, sahip olma duygusundan habersizdir, her şeyin kendisine ait olduğunu düşünerek hareket eder. Çocuk büyümeye başladıkça aitlik duygusuna sahip olmaya başlar fakat ilk başlarda, eski tutumunu sürdürüp her şeyin kendisinde olmasını ister. 3-4 yaşına geldiğinde bir şeyi sormadan almaması gerektiğini bilecek duruma gelir.

  Çocuklar ilkokul çağına geçtiklerinde arkadaşlarının kalemlerini silgilerini vesaire beğenip alabilirler fakat bu dönemdeki bu hareketler çalmak olarak kabul edilmez. Ancak bu sürekli tekrarlanır hale gelirse üzerinde durulması gereken ciddi bir problem haline de gelebilir.

  10 yaşını geçtikten sonra hala devam ediyorsa, çocukta ciddi bir duygusal bozukluk olduğu aşikardır ve profesyonel yardım almak gerekir.

  Peki bu duygusal bozukluğun sebepleri nelerdir?

  1.Çocuğun hayatındaki yoksunluklar. Bir şeyler çalarak, ana ve babanın çocuğa veremedi sevgi ve ilginin eksikliğini doldurur. Sevilmediğini düşünen bir çocuk, ilgi çekmek için çalabilir. Yapılan araştırmalara göre, genel olarak, çalma davranışı gösteren çocukların, alkolik veya suçlu ana-babalar tarafından yeterince ilgilenmeden yetiştirilip, ihmal edildiği belirlenmiştir..
  2.Çocukta mülkiyet fikrinin gelişmemiş olması çalmasına neden olabilir,
  3.Başarılı bir çocukla kıyaslanan bir çocuk, ondan intikam almak için eşyalarını alabilir. Çocuk otoriter ana-baba ya da öğretmenden intikam almak için de çalabilir.
  4.Anne ve baba çocuğun çalmasından bilinçaltında da olsa zevk alıyorsa;çocuk bunu hisseder ve çalmaya devam eder.
  5.Güven eksikliği yaşayan çocuk bir grubun onayını almak için yapabilir. Amaç çalmak değil, başkalarına yaranmaktır.
  6.Yine güven eksikliği olan çocuklar kendi güçlerini, erkekliklerini kanıtlamak için çalabilirler.
  7.Yeni doğan kardeşten sonra aile diğer çocuğu ihmal ettiğini hissettirirse, buna duyulan kıskançlık veya öfkenin çocukta yarattığı psikoloji de çalmaya sebep olabilir.

  Çocuğumuzu yetiştirirken ne gibi önlemler almalıyız?

  1.Çocuğun, dürüstlüğü benimsemesi ve herkesin mülkiyetine saygı göstermesi için gerekli eğitim verilmelidir.
  2.Anne baba kesinlikle çocuğa iyi örnek olmalıdır. Dediğimi yap, yaptığımı yapma yaklaşımı kesinlikle çocuklarda ters tepmektedir.
  3.Çocuğun başkasına ait bir eşyayı aldığı farkedildiği an, bu eşyaların geri götürülmesi şarttır. Örneğin otelden havlu alan bir baba çocuğa kötü bir örnek olacaktır.
  4.Çocuğa çocuğun ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak düzeyde harçlık verilmelidir. Bir şeye ihtiyacı olduğunda tekrar alabileceğini bilmelidir.
  5.Çocuğa, ihtiyacı olduğunda, kendisine ait olmayan bir eşyayı ödünç alma ve sonrasında iade etme bilinci kazandırılmalıdır.
  6.Çocuğun ulaşabileceği yerlerde bozuk para gibi onu cezbedecek eşyalar bırakılmamalıdır.
  7.Anne ve baba çocuğun herhangi bir eşyasını kullanma ihtiyacı duyduğunda kesinlikle ondan izin almalıdır. İzin alma bilinci çocuğa verilmelidir.
  Sevgili okuyucularım, lütfen unutmayın.

  Bir insan aç olduğu için çalmaz, hırsız olduğu için çalar.
  Asla çocuklarımızı ihmal etmeyelim. 3. 3
  Ziyaretçi
  Temizlikçi kadınların çoğu niçin hırsız+ Yorum Gönder
türkiyedeki hırsızlık nedenleri,  türkiyede hırsızlık nedenleri,  türkiyede hırsızlığın sebepleri,  türkiyede hırsızlık ve nedenleri,  türkiyede hırsızlığın nedenleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi