Jdownloader Nasıl Kullanılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Jdownloader Nasıl Kullanılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Jdownloader Nasıl Kullanılır

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Jdownloader Kullanımı Resimli Anlatımı  JDownloader nedir ve diğer download programlarından farkı nedir ?

  - Açık kaynak program: JDownloader java tabanlı, yeni nesil, açık kaynak kodlu bir download programıdır. En önemli özelliği açık kaynak kodlu bir program olmasıdır. Yani programın geliştirilmesinde yüzlerce gönüllü yazılımcı çalışıyor. Bu nedenle Flashget, Getright gibi şirket programlarından farklı olarak bazı avantajları vardır. Lisans sorunlarına takılmaması bu avantajların içinde en önemli olanıdır.

  - Modemi yeniden başlatma özelliği: Somut olarak avantajlarından bahsedelim. Rapidshare, Netload, Megaupload ve diğer yüzlerce dosya sunucusundan seri bir şekilde limitlere takılmadan dosya indirebilir. Bildiğiniz gibi bu sunucuların çoğunda belirli bir zaman içersinde belirli bir dosya indirme limiti vardır. Bu limite takılmamak için modemi yeniden başlatmak gerekir. JDownloader modemi kendisi yeniden başlatabilir ve sonraki dosyayı otamatik olarak indirmeye başlayabilir. Ayrıca Megaupload gibi ülkemizde giriş izni olmayan sunuculardan da dosya indirebilir.

  - Premium şifrelerinizi kullanabilirsiniz: Farklı dosya sunucularının premium şifrelerini programa girerek premium hesaplarınızı da programda kullanabilirsiniz.

  JDownloader Download: http://jdownloader.org:8081/download

  Programın güncel son sürümünü yukardaki bağlantıda verilen "Download (INSTALLER)" yazan alternatif linklerden birinden indiriniz. Kolay bir kurulum menüsü gelecektir. Kurulumda dosyaları indirmek istediğiniz dizini ve dil seçeneğini soracaktır. Dil olarak Türkçeyi seçiyoruz ve kurulumu tamamlıyoruz. Eğer sisteminizde java kurulu değilse programı açtığınızda javanın kurulması gerektiğine dair bir uyarı göreceksiniz. "Tamam" a tıklayın, sizi java yı indirebileceğiniz sayfaya gönderecektir. Java kurulumunu tamamladıktan sonra programı açıyoruz.  İşaretli kısımlardan 1. kopyaladığınız linklerin jdownloader içersine alınmasını sağlıyor. 2. kısım gerektiğinde programın modemi yeniden başlatabilmesini sağlıyor. 3. kısım sürmekte olan downloadlerın bittikten sonra programın yeni bir download a başlamamasını sağlıyor.

  Modem yeniden başlatma özelliğinin kurulumu
  Router IP kısmına modem ip adresini yazıyoruz. Bilmiyorsanız "Routor IP Tespiti" butonunu da kullanabilirsiniz. Sonra "Tekrar Bağlan Betiği Yarat" butonuna tıklıyoruz. Çıkan ekranda "Başlat" butonuna basıyoruz. Modem arayüzü sayfası karşımıza gelecek. Varsa şifre giriyoruz ve ekranı geçiyoruz. Varsayılan olarak şifre olmaması ya da "0000" "1234" gibi birşey olması gerekir. Bu sayfadan sonra modemin marka ve modeline göre farklı ekranlarla karşılaşacaksınız. Anlatım "Airties RT-205" modemine göre devam edecektir.  Modem arayüzüne girdikten sonra adsl bilgilerimizin (kullanıcı adı ve şifre) girilmiş olduğu sayfaya gidiyoruz. Diğer modemlerde yapılması gereken de budur ancak bu ekrana ulaşmak için farklı menüleri takip etmek zorundasınız. Airties RT-205 de bunun için sırasıyla "ADSL" >> "ADSL Ayarları" >> "Düzenle" bağlantılarını tıklıyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizin bulunduğu ekranda hiçbir şeyi değiştirmeden "Tamam" butonuna tıklıyoruz. "Tamam" butonuna bastıktan sonra modem kullanıcı bilgilerini tekrar girecek ve bağlantı kopup yeniden bağlanacaktır. Böylece ip adresimizde değişmiş olacak ve indirme limitine takılmayacağız. Jdownloader yukardaki adımları kaydederek modemi resetlemeye ihtiyaç duyduğunda kendi oluşturduğu scripti kullanarak modemi yeniden başlatabilecektir.

  Modemi yeniden başlatma işlemi başarıyla sonuçlandıysa aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. "Evet" diyerek ekranı geçiyoruz.  Linksave ve DLC nedir ?

  Özellikle yeni nesil oyunlar için verilen linklerin çoğunun çalışmadığını görüyoruz. Bunun nedeni telif hakkı sorunlarından dolayı şikayet edilen dosyaların sunuculardan silinmesidir. linksave.in sitesi bunu önlemek için kurulmuştur. linksave adından anlaşılabileceği gibi linkleri korur. Sunucu adresini barındıran linkleri yayımlamaz ve şifreler. Böylece silinmesi de önlenmiş olur. DLC ise bu şifrelenmiş linklerin tekrar tek dosya halinde sunulmasıdır. DLC dosyalarındaki linkleri sadece JDownloader programı açabilir.


  Bu bilgileri kullanarak XBOX 360 oyunları kısımından 3 alternatifli bir oyunu premium kullanmadan indirelim.


  XBOX360 - Street Fighter IV [Region Free] başlığındaki Megaupload, Netload ve Rapidshare linklerini yeni sayfada açıyoruz. Reklam gelirse sağ üstteki linkten kapatıyoruz. Resimde işaretlenen Click'n'Load linkine tıkladığımızda jdownloader ın link listesine eklenmesi gerekir. Eklenmiyorsa "Download DLC" seçeneğiyle DLC yi indirip JDownloader ile açıyoruz.  JDownloader dosyaların çevrimiçilik durumunu kontrol eder. 3 dosya sunucusunun linklerini de ekledikten sonra JDownloader da "Tümünü Kabul Et" seçeneğine basıyoruz. 19 GB lık boyut sizi korkutmasın. Alternatif linklerden sadece bir tanesini indirecektir. Dosya ismi aynı olan bir dosyayı asla iki kez indirmez. Böylece 3 ayrı sunucudan aynı dosyaları aynı anda indirebiliyoruz, hız limiti olsa dahi günümüz adsl şartlarında ortalama 4 mb hızla son hızda downloada devam edebilirsiniz.  Karşımıza çıkan iletide "Kuralları Okudum ve Kabul Ediyorum" seçeneğini işaretliyoruz. Daha sonra indirmeler başlıyor. Sağ alttan maksimum indirme sayısını 3 veya daha fazla yapıyoruz. Görsel doğrulama kodlarını program kendisi tahmin ediyor. Tahmin edemediği kodlar olursa size sorabilir. Programın bahsetmediğimiz birçok özelliği mevcut. Türkçe olduğu için fazla üzerinde durmadım. Ayarlar >> Uzantılar kısmını incelemenizi tavsiye ederim.  Programın güncel versiyonları çıktıkça arayüzü değişebilir. Ancak menüler ve çalışma prensibi benzerlik gösterecektir. Anlatımı yapılan sürüm 0.9.579 sürümüdür. Dosya sunucuları JDownloader tarzı programları desteklemez. Bunun nedeni sunucuların ziyaret sayısı düştüğü için reklam gelirleri de düşmektedir. Bu yüzden sunucular JDownloaderın dosyalarını indirememesi için çeşitli yöntemler geliştirmeye çalışmaktadırlar. JDownloader cephesinde ise bu yeni yöntemleri kırmak için sürekli yeni güncellemeler yapılmaktadır. Bu güncellemeleri sürekli indirmelisiniz.

  Takıldığınız bir kısım olursa başlık altında sorabilirsiniz. Özel mesajla kesinlikle yardım istemeyiniz.

  Sevgi ve Saygıyla,
  Mustafa ŞAHİN
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi