Erkeklerde kafa büyümesi kaç yaşa kadar sürer

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Erkeklerde kafa büyümesi kaç yaşa kadar sürer ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Erkeklerde kafa büyümesi kaç yaşa kadar sürer

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Hızlı Kafa Büyümesi, Davranışsal Semptomlardan Önce Otizmin Habercisi Olabilir.

  Washington Üniversitesi’nde Otizm Merkezi, otizm tanısı almış çocukların kafa büyüklükleri ve otizm arasındaki bağlantı arasında bir çalışma yürüttü. Otizm tabısı almış çocukların doğumdaki kafa büyüklükleri normaldir, fakat bu çocuklarda ilk altı ve dokuz aylık dönemde hızlı bir kafa büyümesi gözlemlenebilir. Bu dönem, gelişimsel bozuklukların habercisi olan birçok davranışsal semptomun ortaya çıkmasından çok öncedir

  Sara Webb’in yürüttüğü bu çalışmaya göre, erken otizm tanısı almış çocuklarda bu hızlı kafa gelişimi ve otizm arasında bir bağlantı kurulabilir.

  Washington Üniversitesi’nde Doçent ve psikiyatrisi olan Sara Webb, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Otizm için bazı risk faktörlerinin olduğunu biliyoruz, bu nedenle bu faktörlerin önceden tanılanması, otizm riski altındaki çocukların izlenmesinde ve tedavisinde son derece önemlidir.”
  “Kafanın çapında gözlemlenen bu anormal ya da hızlanmış büyüme, otizmin biyolojik göstergelerinden biridir. Çocuk 12 aylık olmadan, kendisine seslenildiğinde yanıt vermemesi ya da çevresindeki nesneleri işaret etmemesi gibi davranışsal semptomların ortaya çıkmasından önce gözlemlenir.

  “Kafanın büyümesi kendi başına otizmin göstergesi değildir,” diyen Webb, açıklamalarına şöyle devam ediyor: “çünkü çocuklar artık daha da irileşiyor ve her çocuğun biyolojik gelişimi birbirinden farklı seyirler izleyebilmektedir. Fakat böyle bir anormal gelişim ve bunun yanında başka işaretler de gözlemlerseniz, dikkat etmeniz gerekmektedir.”

  Webb, bu araştırmada kullanılan verilerin, çocukların ilk üç yaşı süresinde yapılan üç ölçüme dayandığını söylüyor. Araştırma kapsamında, Washington Üniversitesi Otizm Merkezi’nde, 3 ve 4 yaşları arasında otizm tanısı almış 28 erkek çocuk ve gelişimsel bozukluk gösteren 8 erkek çocuk incelenmiştir.

  Bebeklerin kafaları, pediatri uzmanları tarafından ilk 18 ay içinde düzenli olarak ölçülmektedir, fakat bu süreden sonra ölçümler düzenli olarak yapılmamaktadır. Başın çapı, alın ya da gözlerin arasındaki orana göre ölçülmektedir. Doğumun hemen sonrasında yapılan ölçümler, sonraki gelişim sürecini izlemek için de son derece önemlidir.

  Webb, ailelerin çoğu durumda bu anormalliğin farkına varmalarının zor olduğunu belirtiyor, çünkü ölçümler her zaman düzenli yapılamamakta. Otizm tanısı almış çocukların yüzde yirmisinde anormal kafa gelişimi bulunmaktadır.
  Webb’e göre bu araştırmanın verileri ışığında, otizmin erken tanısı daha da kolaylaşabilecektir. 3. 3
  Ziyaretçi
  bilgiler için teşekkürler 4. 4
  Ziyaretçi
  bir sorum olcak biz 7 kardeşiz yedimizinde kafası küçük bunun nedeni nedir ve tedavisi var mı

 5. 5
  Ziyaretçi
  Bende 19 yasnda genc kzm kafam 53 cm kucuk mu ? Yani buyur mu daha yardmci olursanz sevinrm

 6. 6
  Hakan
  Administratör
  Bende 19 yasnda genc kzm kafam 53 cm kucuk mu ? Yani buyur mu daha yardmci olursanz sevinrm
  Bir kişinin kafasının 53 cm olma olasılığı yoktur.

+ Yorum Gönder
kafa kaç yaşına kadar büyür,  kafa gelişimi kaç yaşına kadar sürer,  kafatası kaç yaşına kadar büyür,  Kafa büyümesi kaç yaşına kadar sürer,  insan kafası kaç yaşına kadar büyür
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi