Kütüphane ile ilgili gazete ve dergi yazıları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kütüphane ile ilgili gazete ve dergi yazıları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kütüphane ile ilgili gazete ve dergi yazıları

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Milli Kütüphane’den Osmanlıca gazete atağı

  Milli Kütüphane, AB’nin destek verdiği “Newspaper” projesiyle, 1928’e kadar olan tüm Osmanlıca gazetelerin transkripsiyonunu yaparak araştırmacıların hizmetine sunacak.


  Milli Kütüphane Bilgi İşlem Müdürü ve projenin bilgi teknolojileri koordinatörü Erdal Naneci, “Newspaper” projesini Almanya, Fransa, Hollanda, Estonya, Avusturya, Finlandiya, Polonya, İngiltere, Türkiye, Sırbistan, İtalya ve Litvanya’nın birlikte yürüteceğini belirterek, şunları söyledi:
  “Milli Kütüphane koleksiyonunda bulunan ve elektronik ortama taşınan 800 bin sayfa ‘Eski Harfli Türkçe’ gazete içeriğinde yer alan tüm haber ve makale başlıklarının transkripsiyonu yapılacak ve makalelere erişme olanağı sağlanacak. Bir araştırmacı yapılacak transkripsiyon sayesinde 1928 yılından önceki gazetelerin içeriğini anlamış olacak.
  Haber başlığını ve makale başlığının birebir transkripti yapılacak. Bir araştırmacı bu başlığı gördükten sonra içeriğini merak ettiği takdirde metni tercüme ettirmenin yollarını arayacak.”
  Kitap Bağışı - Kitap Kampanyası - Muradiye'ye Kitap Gönderiyoruz
  Merhaba dostlar,
  Bu kez Türkiye’mizin en doğu illerinden birisi olan Van Muradiye'den gelen bir çağrıya kulak veriyoruz. Hatta kulak vermenin ötesinde gönül vermek istiyoruz. Bir ilköğretim okulunun kitaplığı için kitaplara ihtiyaç var. Oradaki minik yürekli taze beyinli kardeşlerimiz; bu kitaplardan yeni şeyler öğrenecek, bilgi denizinde yollarını bulabilecek ve belki de yeni ufukları sizlerin sayesinde keşfedecekler. 3. 3
  Ziyaretçi
  kütüphane ile ilgili dergi yazısı 4. 4
  Ziyaretçi
  tşk çok güzel ilk açtığım sayfada buldum

 5. 5
  Ziyaretçi
  Teşekkür ederim

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok güzel.

 7. 7
  Ziyaretçi
  cooooook tesekkur ederim

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim ödevimde çok yardımcı oldunuz

 9. 9
  Ziyaretçi
  işime yaradı .

 10. 10
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler çok saolun. çok işimne yaradı.

 11. 11
  Ziyaretçi

  çok teşekürler ödevime çokk yardımcı oldun

 12. 12
  Ziyaretçi
  harika ye ama keşke gazetede yazılmış biçiminde olsaydı türkçe dersimden ödev

+ Yorum Gönder
kütüphane ile ilgili gazete ve dergi yazıları,  kütüphane ile ilgili yazı,  kütüphane ile ilgili dergi ve gazete yazıları,  kütüphaneyle ilgili gazete ve dergi yazıları,  kütüphane ilgili yazı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 13 kişi