Hangi besinlerde kalsiyum bulunur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hangi besinlerde kalsiyum bulunur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Hangi besinlerde kalsiyum bulunur

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Kalsiyum Hangi Besinlerde Bulunur


  Sütteki kalsiyum miktarı fazladır. Süt kalsiyum içeren gıdalardan ilk akla geleni olsa da, süt ve süt ürünleri o kadar çok işlemden geçmişlerdir ki, vücuda verebilecekleri zarar faydalarından çok olabilir. Vücudumuza gereksiz katkı maddelerini sokmadan sağlığımızı destekleyen daha iyi ve daha uygun kalsiyum kaynakları da vardır.

  Kalsiyum Kaynakları: Kalsiyum içeren yiyecekler soya fasulyesi, soyadan yapılan bir tür peynir, fıstık, ceviz, lahana, brokoli, sardalye ve alabalıktır.

  Diğer kalsiyum içeren besinler içeren ise koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyveler, tatlı badem ve kuru baklagillerdir.

  SÜT TÜKETMEYENLERDE HAMİLE BESLENMESİ, LAKTOZ İNTOLERANSINDA HAMİLE BESLENMESİ

  Annelik hemen her kadının özlemle istediği çok yüce bir vasıftır. Her annenin hayali çocuğunu en iyi, en mutlu ve en sağlıklı bir şekilde büyütebilmektir, bu hayalin gerçekleşmesi için henüz hamileyken bile bir takım girişimlerde bulunmak gerekir. Bu girişimin birinci adımını gebelik döneminde yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmek oluşturur.

  Gebelik döneminde de sağlıklı beslenmenin temelini oluşturan ana besin gruplarının her gün mutlaka yeterli ölçüde alınması gerekir

  Ana besin grupları şunlardır:
  1.grup: et grubu; protein içeren yiyecekler
  2.grup: süt grubu; kalsiyum içeren yiyecekler
  3.grup: ekmek grubu; karbonhidrat ve B
  grubu vitaminler içeren yiyecekler
  4.grup: sebzeler; vitamin, mineral, lif, enzim
  yönünden zengin yiyecekler
  5.grup: meyveler; karbonhidrat, vitamin,
  mineral, lif içeren yiyecekler
  Bu 5 besin grubunun hepsinden yeterli miktarda ve her gün düzenli olarak mutlaka alınması bebek ve annenin sağlığı için çok önemlidir.

  Ancak bazı anne adayları vardır ki ikinci grupta yer alan sütü hiç tüketmemiş, tüketememiş ve tüketemiyor. Bilimsel olarak laktoz intoleransı olarak adlandırılan bu durumda annenin beslenmesi nasıl olmalı?

  İkinci grupta yer alan süt grubu yiyecekler, kalsiyum minerali yönünden zengin olmaları ile dikkat çekerler. Bu gruptaki yiyecekler aynı zamanda B2 vitamini olarak bilinen riboflavin açısından da iyi bir kaynaktır. Süt grubu aynı zamanda kaliteli bir protein kaynağıdır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Teşekkür ederim forumalev+ Yorum Gönder
kalsiyum hangi besinlerde bulunur kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi