Gezegenler ne zaman aynı hizaya gelecek

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Gezegenler ne zaman aynı hizaya gelecek ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Gezegenler ne zaman aynı hizaya gelecek

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: Gezegenler ne zaman aynı hizaya gelecek

  Gezegenler hizaya gelir mi

  10 Mayıs’tan itibaren aynı hizaya gelecek ve birkaç hafta boyunca bu konumunu koruyacak olan altı gezegen, gündüzleri Dünya’dan gözlemlenebilecek. Gök bilimciler, Uranüs ve Neptün’ün daha silik görüneceğini ancak tüm gezegenlerin dürbünle gözlemlenebileceğini belirtti.
  güneş sisteminde’ndeki altı gezegenin aynı hizaya girmesi, Marduk’un Güneş Sistemi’ne gireceği tarihin öncesi paniğe neden oldu. Ancak gezegenlerin bu konuma Marduk’un Mars ve Jüpiter arasına gireceği 21 Aralık 2012 tarihinde yaşanması bekleniyordu. Gök bilimciler ise 2012 yılında böyle bir şeyin söz konusu olmadığını belirtiyor. “KORKACAK BİR ŞEY YOK” NASA(ABD Havacılık ve Uzay Dairesi), 2012 kehanetinden korkanları sakinleştiren bir açıklama yaparak, “2012’de hiçbir kötü olay gerçekleşmeyecek… Gezegenimiz 4 milyar yıldan beri bir sorun yaşamadı ve dünyanın dört bir yanındaki güvenilir bilim insanları 2012’de Dünya’yı bir tehdidin beklemediğini ifade ediyor” denildi. Öte yandan, altı gezegenin hizaya gelmesinin tamamen bir illüzyon olduğunu savunanlar da var. Bu düşünceye göre, belli bir bakış açısından, Güneş Sistemi’nde rasgele yayılmış olan gezegenler hizaya girmiş gibi görünebilir. Bu durum, takımyıldızları adlandırma şeklimizle uyuşuyor. Dünya’dan bakıldığında, Orion takımyıldızı bir avcıya benziyor. Ancak evrenin bir diğer köşesinden bakıldığında, takımyıldızın kurbağaya benzeme olasılığı da var. İLK KEZ YAŞANMIYOR Gezegenlerin aynı hizaya gelmiş olması ilk kez yaşanan bir durum değil. 1966 yılında, NASA’nın Jet İtiş Gücü Laboratuarında çalışan mühendis Jim Burke, Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerin hızlarını hesaplayarak, Jupiter, satürn, Uranüs, Neptün ve Pluto’nun her 176 yılda bir aynı hizaya geleceklerini hesapladı. Bu hizalanmanın ilk olarak 1970’lerin sonlarında gerçekleşeceği öngörüldü. NASA, bu bilgiden yola çıkarak 1977 yılında Voyager 1 ve 2 uzay araçlarını fırlattı. İlki, Jüpiter ve Satürn, ikincisi ise Neptün ve Uranüs’ün yörüngesinden geçerek bilim insanlarına yepyeni bilgiler sundu. Voyager uzay araçları, 33 yıl aradan sonra Dünya’ya veri yollamaya devam ediyor. 3. 3
  Ziyaretçi
  Maya takvimine göre bugün (21 Aralık 2012) kopacağı iddia edilen "kıyamet" gerçekleşmedi. Ancak, güneş sistemine bağlı gezegenler aynı hizaya gelerek ilginç bir durum yarattı.

  Maya takvimine göre beklenen kıyamet kopmadı.

  Aylardır tüm dünyada konuşulan Maya takvimi hakkında, başta ABD'de NASA, Türkiye'de de Diyanet gibi kuruluşlar "inanmayın" açıklaması yapmıştı. Ama korkulan olmadı, Maya kehaneti tutmadı.

  Ancak güneş sisteminde ilginç bir durum oluştu. Güneş sistemine bağlı Pluto, Güneş, Merkür, Venüs, Dünya, Uranüs ve Satürn aynı hizaya geldi.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi