Günlük hayatımızda kullandığımız cümleler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Günlük hayatımızda kullandığımız cümleler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: GÜNLÜK HAYATTA KULLANDIĞIMIZ KELİMELER

  türkçede yaklaşık 246,000 kelime bulunuyor. bunun yaklaşık %14'ünü yabancı kökenli kelimeler oluşturuyor. Peki bu kadar zengin bir dilin içerisinde bizler günlük hayatta kaç kelime kullanıyoruz. Ortalama türk insanı günde 400 kelime kullanıyormuş. 246,000 kelime hazinemizden sadece 400 kelimeyi kendimiz için almışız. Ve türklerin en çok kullandığı kelimeler arasında 'Ben'', ''demek'', ''çok'',''yapmak'', ''ne'', ''gibi'', ''daha'', ''almak'', ''var'', ''kendi'', ''gelmek'', ''ile'', ''vermek'', ''ama'', ''sonra'', ''kadar'', ''yer'', ''en'' ve ''insan''yer alıyor. Ve birde bu kullandığımız 400 kelimeyi doğru kullanmak ve kendimizi düzgün ifade etmek de var.
  Bu 400 kelimenin ortalama bir rakam olduğunu düşünüyorum, çünkü meslek sınıflarına göre kullanılan kelime miktarı ayrıldığında epey artış veya eksilme gözlenecektir. Mahalle berberi ile, bir şairin kullandığı kelime sayısı arasında dağlar kadar fark olacaktır.
  Misal:
  Berber gelen müşterisine sana bir saç sakal tamamdır hafif ordan hafif burdan kısalttıkmı güzel bi subay traşı yaparız . dünki maç nasıldı öyle abi ya, adam bile bile topu pas atmıyor..... gibi kelimeler.
  şairimizi düşünürsek yazdığı bir beyitte
  Bülbülün şevkine ağzı sulanır ezharın
  gonca mestürelik eylerse de istiğnadır.


  bunu anlamak için şu anda hepimizin yanında bir türkçe sözlüğü taşımamız gerekli değilmi. Oysaki kullanılan kelimelerin hepsi türkçe ama unutulmaya yüz tuttuğu için kelimeler bize yabancı geliyor. Bu beyiti okuyan birisi ne güzel kafiyeli yazmış ben şevk,ağzı sulanmak birde bülbülü anladım diğerlerinde şair nece konuşuyor diye bakar durur galiba.


  Birde günlük hayatımızdaki ev hanımlarımız varki, peki onlar gittikleri gün ve toplantılarda kaç kelime konuşuyorlardır acaba.Şöyle bir düşünürsek hep bir ağızdan konuşan kadınlar yapılan dedikodular , alınan tarifler. vs. ev kadınlarını türkçe kelime kullanmada kendilerini aştıklarını söyleyebilirim. Çünkü bir bayan hararetli bir şekilde sinirini öfkesini vs anlatıyorsa bırakın 400 kelimeyi alır başını gider kelime sayısı.


  Ve biz sevgili blog arkadaşlarım acaba bizler bir post hazırlarken güzel türkçemizdeki kelime sayısından yeterince faydalanıyormuyuz. Hiç düşündünümüzmü bir post hazırlarken kaç tane birbirinden farklı kelime kullanıyoruz ve en çok hangi kelimeleri tekrarlıyoruz. Aramızda bir çok anne, öğrenci, farklı meslek gruplarından insanlar var, bir şekilde hepimiz hayatın içerisinde kendine yer edinmiş kişileriz. Ve sürekli okuyup kendini geliştirmek türkçemizi daha düzgün,anlaşılır ve kendimizi daha iyi ifade edebilecek şekilde kullanmalıyız. Bu yüzden kitap okumaya daha fazla vakit ayırmalıyız sanki. Söylemeden edemeyeceğim bir nokta daha varki kendi türkçemizde 400 kelimeyi zar zor konuşurken ingilizcede 1000 den fazla kelime öğrenmeye çalışıyoruz.Tabi bu yazdıklarımın hepsi birer öz eleştiri niteliğide taşıyor. bu konu üzerine daha çok yazılabilir ama benden bu kadar benim eksik bıraktıklarımı umarım siz yorumlarınızla tamamlarsınız.+ Yorum Gönder
günlük hayatta kullanılan türkçe kelimeler,  gunluk hayatta kullanilan kelimeler,  günlük hayatta en çok kullanılan türkçe kelimeler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi