Çevremizdeki ışık kirliliğine örnekler veriniz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çevremizdeki ışık kirliliğine örnekler veriniz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Çevremizdeki Işık Kirliliğine Örnekler

  Yanlış kullanılan ışık kaynaklarından yayılan ışık ışınları çevreyi kirletir.
  Aydınlatma amacıyla kullandığımız ışık kaynaklarının konuldukları yerin yanlış olması çevre kirliliğine neden olur. Işık kaynağından yayılan ışığın miktarı önemlidir. Televizyon stüdyosunda kullanılan ışık kaynağı ile oturma odamızı aydınlatmamız yanlış olur.

  Işık kirliliği doğal hayatı da olumsuz etkiler. Dünya’mıza gelen ışık ışınları atmosferden süzülerek bize ulaşır. Atmosferde meydana gelen olumsuz koşullar sonucu güneş ışınları doğrudan Dünya’mıza ulaşır.

  Işık kirliliği doğal ortamda yaşayan canlıları da olumsuz yönde etkiler. Örneğin deniz kıyıları çok fazla aydınlatıldığında yavru kaplumbağalar yönlerini şaşırırlar, ışığa yönelirler, denize ulaşamazlar. Göçmen kuşlar da fazla aydınlatılmış ortamda yönlerini şaşırırlar, binalara çarparak ölürler.

  Büyük şehirlerde ışık kirliliği fazladır. Bu kirliliği daha iyi hissetmek için gece gökyüzüne bakınız. Işık gökyüzüne doğru yayıldığından gökyüzü parlaklığını kaybetmiştir. Işık kirliliği teleskopla gökyüzünü inceleyen bilim insanlarının işlerini de zorlaştırmaktadır. Çünkü ışık kirliliği gök cisimlerinin görülmesini engeller.


  Yanlış yönlendirilmiş sokak ve cadde lambaları ilanlar reklamlarÖ Yüzeyin yansıtma oranı kar örtüsü hariç genelde %15’in altındadır. Dolayısıyla uçaktan görünen ışık denizi çoğunlukla yukarı yönlendirilmiş ışıktır; bu savurulmuş ışıktır boşa giden enerjidir boşa giden yakıt kaynaklarıdır boşa giden vergidir boşa giden paradır ve boşa giden karanlık gökyüzüdür. 3. 3
  Ziyaretçi
  caddelerdeki sokak lambaları 4. 4
  Ziyaretçi
  Mahallede yanan boş lambalar

 5. 5
  Ziyaretçi
  Evdeki lambaların gereksiz yere aydınlatılması IŞIK KİRLİLİĞİNE bir örnektir.

 6. 6
  Ziyaretçi
  Sokaklarda yanlış yerleştiren lambalar

+ Yorum Gönder
ışık kirliliğine örnekler,  ışık kirliliği olan ortamlar ve alınacak önlemler,  çevremizdeki ışık kirliliğine örnekler veriniz,  çevremizdeki ışık kirliliğine örnekler,  ışık kirliliğine 5 tane örnek
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi