Ülkemizde esen rüzgarlar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ülkemizde esen rüzgarlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Ülkemizde esen rüzgarlar ve yönleri
  Balıkçılık yapmış olduğum süre içerisinde özellikle kıyı avcılığında balıkların hareketleri üzerinde esen rüzgarların büyük bir etken olduğunu gözlemledim. Ve böyle bir çizelgenin bizlere; hangi balığı hangi rüzgarda ve hangi tarihlerde yakaladığımız konusunu kayıt altına almamızda yardımcı olacağını düşünerek bilgilerinize sunuyorum.

  Ancak, bu rüzgarlar haricinde etkisi atında bulunduğumuz rüzgarlarda söz konusudur. Onlardanda kısaca bahsedeyim;

  GÜNLÜK RÜZGARLAR:
  Genel hava basıncının etkisiz olduğu ,durgun olduğu zamanlarda gece ve gündüz arası sıcaklık farklarının yaptığı basınç farklarından oluşan rüzgarlardır. Gündüzleri karalar,denizlerden daha çabuk ısınırlar .Dolayısıyla deniz üzerinde yüksek,kara üserinde de bir alçak basınç alanı oluşur .Bunun sonucunda denizden karaya doğru bir rüzgar başlar.Bu rüzgara deniz meletemi denir.Bu rüzgar hızı,sıcaklık arttıkça artar ve öğlen saatlerinde en fazla hızına ulaşır.hava karardığında ve güneş battığında ise tüm bunların tam tersi yaşanır.Kara daha çabuk soğuduğu için bu seferde karadan denize bir rüzgar esmeye başlar.Buna da kara meltemi denir.

  MEVSİMLİK RÜZGARLAR:
  Deniz ve karaların sıcaklıkları mevsime bağlı olarak değişkenlik gösterir.Buna bağlı olarakta yaz ve kış aylarında farklı basınç alanları oluşur ve farklı rüzgarlar etkili olur. Genelde bu tür rüzgarlar Güney Amerika ile Güney Asya'da etkili olurlar.

  YEREL RÜZGARLAR:
  Bölgelerde genelde esen hakim rüzgarlardır.Dolayısıyla bölgesel isimlerle söylenirler.Bu rüzgarlar atmosferde gezen gezici alçak ve yüksek basınç merkezlerinin yaptığı rüzgarlardır.


+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi