Bilimsel araştırma basamakları sırasıyla nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bilimsel araştırma basamakları sırasıyla nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bilimsel araştırma basamakları sırasıyla nelerdir

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Bilimsel Araştırma Basamakları - Bilimsel Proje Hazırlamanın Basamakları Nelerdir?  Bilimsel proje hazırlamanın basamakları  Bilimsel proje çalışması merak ve gözlem ile başlar. Çevremizde pek çok varlık var ve çevremizde pek çok değişiklik oluyor. Bu varlıkları ve değişiklikleri merak ederiz. Gökyüzü nasıl oluşmuş? Neden mavi? Gökyüzünde neler var? Geceleri yıldızlar parlıyor ama her gece aynı yıldızlar olmuyor. Neden? Yıldızlar nasıl yer değiştiriyor? Sonra merak ettiklerimizle ilgili gözlemler yapmaya başlarız ve kendimizi bilimsel proje hazırlarken buluruz. Ama yaptığımız çalışmanın bilimsel olması için yapmamız gerekenler sırasıyla uygulayacağımız basamaklar var. İşte bunlar:


  1. Projenin konusunu seçmek

  Projenizi ilgilendiğiniz üzerine düşündüğünüz merak ettiğiniz konular üzerine seçin. Aklınıza pek çok fikir gelebilir. Bunları not edin. Hemen karar vermeyin. Bunların arasında sizin en güzel yapabileceğinizi en merak ettiğiniz seçin. Bu proje sadece sizin seçeceğiniz konuda bilgili olduğunuzu göstermeyecek. Unutmayın sizin bir sorunuz var. Bu sorunun cevabını vermek için bilimsel bir proje hazırlıyorsunuz.

  2. Bilgi toplamak

  Projenin konusunu belirledikten sonra konunuzla ilgili kitaplardan dergilerden internetten insanlardan ve kurumlardan bilgi toplayın. Bilginin yazılı olması gerekmiyor. Konunuzla ilgili fotoğraf asetat saydam model afiş ve bulabileceğiniz her türlü malzemeyi toplayın. Projenizi en iyi nasıl sunabileceğinizi düşünün.

  3. Bilimsel yöntem

  Sizin bir sorunuz merak ettiğiniz bir şey var. Projenizin amacı nedir? Ne bulmaya çalışıyorsunuz? Sorunuzun cevabı ne olabilir? Varsayımda yani ön tahminde bulunun. Varsayımınızı gösterecek deneyler nasıl olabilir hangi malzemeleri kullanabilirsiniz hangi ölçümleri yapabilirsiniz?


  4. Kontrollü deney yapmak ve sonuçları kaydetmek

  Tasarladığınız deneyi kontrollü olarak yapın. Kontrollü olarak ve belirli bir işlem sırası izlenerek laboratuarda tekrarlanan gözlemlere kontrollü deney denir. Deneyi yaparken tüm gözlemlerinizi tüm düşünceleriniz not edin. Tüm notlarınız çalışmanız bittikten sonra her şeyi toparlamanızı kolaylaştıracak ayrıca eğer bir hata yaparsanız hatanızın nerede olduğunu gösterecektir. Hata yapmaktan korkmayın. Bugün bilimin bize gösterdiği buluşlar ve keşifler uzun uğraşların sonunda tekrar tekrar deneme ve yine yılmadan tekrar deneme ile gerçekleşmiştir. Bilim sabır ve özveri gerektirir. Bundan da korkmayın. Eğer bilimsel yöntemi doğru şekilde uygularsanız mutlaka bir sonuca ulaşırsınız.

  5. Grafikler Tablolar Çizimler Modeller

  Bulduğunuz sonuç nedir? Sonuçlarınızı grafikler tablolar çizimler yolu ile gösterin. Bulduğunuz sonucu gösterecek maketler (modeller) de yapabilirsiniz.

  6. Yaptığını Göster

  Çalışmanız basit ve düzenli olmalı ama bir şeyin aynısı olmamalı. Yaptığınız maket deney insanların anlayabileceği şekilde düzenlenmeli ayrıca yaptığınız çalışmaya eğlence de katabilirsiniz. Bunu renkleri kullanarak insanları şaşırtacak eğlendirecek düzenlemelerle yapabilirsiniz. Buradaki yaratıcılık size kalmış. Kullandığınız bilimsel yöntemi gösterin.

  7. Rapor Yazma

  Projenizin öyküsünü anlatın ne yapmak istediniz ve nasıl yaptınız? Bilimsel bir projenin raporu da belirli kurallara ve belirli sıraya göre yazılır. Bu kurallara ve sıraya uymalısınız.

  8. Sunuş

  Bilimsel bir projenin mutlaka sunuşu yapılır. Siz de projenizi arkadaşlarınıza öğretmenlerinize ailenize jüriye ve tanımadığınız pek çok insana sunacaksınız. Projeyi sunuş pratikleri yapın. Bir arkadaşınıza ailenize öğretmeninize sunun.Ayrıca unutmayın konunuzu en iyi siz biliyorsunuz. Çok uğraştınız emek harcadınız şimdi sizin bildiğiniz bilgileri diğer insanlarla paylaşma zamanı geldi.


  Bilimsel proje hazırlarken bazı ipuçları


  Yapacağınız her şeyi not alın. Amacınız ne ne yapacaksınız nasıl yapacaksınız ve diğer soruları tüm düşünceleriniz kayıt etmelisiniz. Bir defteri günlük şeklinde kullanabilirsiniz. Bu şekilde çalışma sonunda her şeyi daha iyi toparlar raporunuzu daha iyi yazarsınız. Ayrıca hata yaparsanız kolayca notlarınızdan hatanın nerede olduğunu anlayabilirsiniz. Topladığınız tüm belgeleri de bir dosya içinde saklayın. Bunu projenizi sergilerken davetlilere de sunabilirsiniz.
  İlgilendiğiniz konuları belirleyin ve yazın. Ama hangisini seçeceksiniz? Bilimsel proje büyük bir çaba gerektirdiğinden en çok merak ettiğiniz ya da uğraşırken güzel zaman geçirebileceğiniz bir konuyu seçin. Bu şekilde ilgilendiğiniz konu hakkında daha çok şey öğrenirsiniz.
  Projenizi yapmak ve anlamak için her türlü yardım ve desteği alın ama gerçekleştirirken ya da çalıştırırken tek başınıza uğraşın. Eğer kendiniz gerçekleştirir ve çalıştırırsanız yolunda giden ya da gitmeyen işleri daha iyi anlarsınız. Projenizi daha iyi kavrar ve daha iyi sunarsınız.
  Projenizi başlatmak için son ana kadar beklemeyin. Proje konunuz hakkında uygun malzeme toplamak deney ya da maket yapmak ve yaptığınız deneyi ya da maketi çalıştırmak gibi basamaklar içerir. İyi bir projede tüm bunları yapabilmek zaman gerektirir. Zamanınızı iyi kullanın. Unutmayın bazen defalarca denemeniz projenizde bazı yerleri değiştirmeniz gerekebilir.
  İyi bir projenin karmaşık olması gerekmez. Bir projeyi sergilerken en önemli nokta sizin projenize hakim olmanızdır. Karmaşık proje iyi bir proje demek değildir. Projenin konusu ne olursa olsun projenin iyi olmasını sizin çalışmalarınız konuyu nasıl ve neden seçtiğiniz amacınız bilimsel yöntemi uygulamanız nasıl çalıştığınız raporunuz projeyi sunuşunuz belirleyecektir.
  Eğer projeniz sizin varsayımınızı yani ön tahmininizi doğrulamıyorsa üzülmeyin. Bu güne kadar önemli bilimsel çalışmaların bazıları baştaki ön tahminin reddedilmesi ya da bu tahmine karşı çıkılması ile ortaya çıkmıştır. Çalışmanın sonunda “Benim amacım şu olmasına rağmen ben ön tahminimi doğrulayamadım çalışmalarımı tekrar gözden geçireceğim ve çalışmalarıma şu noktadan yeniden başlayacağım” şeklinde bir sonuç çıkabilir. Bu da bir sonuçtur ve sizin ön tahmininizi doğrulayamamanız sizin çalışmanızın başarısını etkilemez. Projeniz hala iyi bir projedir. 3. 3
  Ziyaretçi
  teşekkürler 4. 4
  Ziyaretçi
  maddelerle açıklamışsınız ellerinize sağlık

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler ellerinize sağlık

 6. 6
  Ziyaretçi
  evt ödevime yardımcı oldunuz için çok teşekkürler

 7. 7
  Ziyaretçi
  ödevime yardımcı olmuş teşekkürler

 8. 8
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim bilginiz için

 9. 9
  Ziyaretçi
  çok taşakkür aderım. kusure bakman amma ban azarbaycanlıyım.

+ Yorum Gönder
bilimsel araştırma basamakları sırasıyla,  bilimsel araştırma basamakları,  bilimsel araştırma basamakları nelerdir,  bilimsel araştırma basamakları sırasıyla nelerdir,  bilimsel araştırma basamaklarını yazınız
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 15 kişi