Kaynağı adalet olan bir dünya kaynağı merhamet olan bir dünyadan daha büyüktür

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kaynağı adalet olan bir dünya kaynağı merhamet olan bir dünyadan daha büyüktür ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kaynağı adalet olan bir dünya kaynağı merhamet olan bir dünyadan daha büyüktür

 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  Cevap: Merhamet adaletin kaynağıdır.
  “Kaynağı adalet olan bir dünya kaynağı merhamet olan bir dünyadan daha büyüktür.”


  Bu görüşe tam olarak katılmıyorum. Merhamet duygusu, duyguların içinde en önemli ve kutsal olanıdır. Merhametin olmadığı bir toplumda ezilenler, acı çekenler ve sefalet içinde yaşayanlar çoktur çünkü merhameti olmayan insan ezmeye, acı çektirmeye, düşene bir tekme de kendisi vurmaya meyillidir. Hal böyle olunca merhametsiz bir dünya ne denli büyük, ne denli çağdaş olabilir ki ?
  Söz konusu adaletin ise, toplumun güvenliği , insanların birbirleriyle olan ilişkilerini düzenlemekte gerekli olduğunu düşünüyorum. Dünyaya herkesin eşit ama bir okadarda eşit olmayarak geldiğini düşünürsek, adaletin sağlanması gerekmez. Adalet zaten olması gereken bir kavramdır çünkü herkesin her şey üzerinde eşit hakkı vardır, insanın insandan farkı yoktur. Kimsenin bir başka insanın hakkını gasp etmeye hakkı yoktur. Bir kişi kendini diğer insanlardan üstün görmediği sürece, sadece kendi hakkına sahip çıkarak merhameti doğrultusunda diğer insanların da kendi haklarını korumasına izin verirse zaten adalet kendiliğinden sağlanmış olacaktır.
  Düzgün, kendini bilen bir insan merhametli olan ve dolayısı ile adaletli davranışlar sergileyen insandır. Dünya üzerindeki tüm insanların merhamet sahibi olduğunu düşündüğümüzde adalet kavramı belki de sözlüklerden silinecektir çünkü haklı ile haksız arasındaki ayrımı yapmaya gerek kalmayacaktır; haklı haklılığını savunurken, haksız haksızlığını bilecektir.
  Sonuç olarak , dünya üzerinde merhamet yoksa adalet gereklidir. İnsanların içinde merhamet olmadığı zaman adaletsiz işler yürüyecek , insanlar adaletsiz davranışlar sergileyip cezaları neyse çekmeye razı olacaklar ama bu hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Cezasını baştan kabul eden insan zaten herşeyi göze olarak yapacaktır yapacağını. Zaten o merhametsizdir ve böyle bir dünya asla büyük bir dünya olamayacak, herkesin birbirinin kuyusunu kazdığı, ayağını kaydırdığı, başarısızlar ordusunu oluşturacaktır.Kaynağı merhamet olan bir dünya ise herkesin kendi hakkı dahilinde ileri gidecek ve büyüyecektir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi