Atatürk'ün çok yönlülüğü nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Atatürk'ün çok yönlülüğü nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Atatürk'ün çok yönlülüğü nelerdir

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Atatürk'ün Çok Yönlülüğü...


  Sosyal bilgiler dersi çalışmaları..

  Atatürk Bir İlki Daha Başarmış
  Dünyada her geçen yıl kullanım artan biyoyakıtın, Atatürk'ün talimatı ile 76 yıl önce Atatürk Orman Çiftliği'nde üretilerek kullanıldığı ortaya çıktı.

  Devlet Planlama Teşkilatı uzmanlarından Emrah Hatunoğlu'nun hazırladığı "Biyoyakıt Teknolojilerinin Tarım Sektörüne Etkileri" tezi, "çağın yakıtı" olarak tanınan biyoenerji türevlerinin Türkiye'deki geçmişine ilişkin ilginç bir detayı gün yüzüne çıkardı.
  Gelişmiş ülkelerde bile geçmişi 20-30 yılı ancak bulan biyoyakıtlarla ilgili, Türkiye'nin 1930'lu yıllarda raporlar hazırlayıp üretime geçtiği, tezde yer alan arşiv belgeleriyle kanıtlandı.

  Belgelere göre dünyadaki biyoyakıt teknolojisinin ilk örneği Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na bağlı Atatürk Orman Çiftliği bünyesinde geliştirildi. 1934'ten itibaren bugünkü adıyla biyodizel üretiminin çiftlikte kullanıldığı kaydedilen tezde, "Atatürk'ün de talimatıyla dönemin milletvekilleri ve ilgili kurumların yetkililerinin 1934 yılında imzaladığı belge, Türkiye'de biyoyakıtlara ilişkin ilk resmi belge olması açısından önemlidir.

  Belge, çiftlikte 'Bitkisel Yağların Tarım Traktörlerinde Kullanımı' isimli çalışmanın devletçe başlatıldığını gösteriyor.

  Çalışma ile çiftlikte tarımsal üretimde faaliyet gösteren traktörlerde bitkisel yağların yakıt olarak kullanımı sağlanmıştır. Böylece, "o zamanki adı bitkisel yağ da olsa, biyodizelin araç motorlarında kullanımı gerçekleştirilmiştir" ifadesine yer verildi.

  kaynak: TRT+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi