İkiz kardeşler aynı fiziksel özelliklere sahip midir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İkiz kardeşler aynı fiziksel özelliklere sahip midir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İkiz kardeşler aynı fiziksel özelliklere sahip midir

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: İKİZ KARDEŞLERİN GENETİK YAPILARI

  Çift Yumurta İkizleri


  Çift yumurta ikizleri, ayrı yumurta hücrelerinin ayrı sperm hücreleriyle birleşmesi sonucunda oluşurlar. Dölleyen sperm hücresinin cinsiyet kromozomu özelliğine göre bu kardeşler aynı cinsiyette olabilecekleri gibi, farklı cinsiyetten de olabilirler.

  Yine ayrı ayrı hücrelerin birleşerek genetik materyallerin harmanlanması sonucu çift yumurta ikizi kardeşlerin genetik özellikleri de birbirinden farklı olabilir. Kan grupları, göz rengi, saç rengi ve kalıtımla geçen diğer tüm özellikler bu kardeşlerde birbirinden farklı olabilir.

  Özet olarak çift yumurta ikizi kardeşler birbirlerine aynı anne babadan farklı zamanlarda olmuş iki kardeş kadar benzerler.

  Hatta tıp literatüründe anne adayının biri beyaz biri zenci olan iki erkekle beraber olması ve aynı adet döngüsünde bu erkeklerin ikisinden de gebe kalması sonucu oluşan, bir kardeşin beyaz ırktan, bir kardeşin de siyah ırktan doğduğu çift yumurta ikizleri de bildirilmiştir.+ Yorum Gönder
ikiz kardeşler aynı fiziksel özelliklere sahiptir,  ikiz kardeşler aynı fiziksel özelliklere sahip midir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi