Milli Mücadelenin Kazanılmasında Atatürk'ün Rolünü Anlatan Kısa Bir Anı

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Milli Mücadelenin Kazanılmasında Atatürk'ün Rolünü Anlatan Kısa Bir Anı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Milli Mücadelenin Kazanılmasında Atatürk'ün Rolünü Anlatan Kısa Bir Anı

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: milli mücadelenin kazanılmasında atatürk'ün rolünü anltan anı

  YENİLSEYDİK SORUMLU BEN OLACAKTIM
  Bir aralık konu İstiklâl Savaşı’na geldi. Dikkat ettim, Binbaşılar dahil her komutanın hangi birliğe komuta ettiğini, nerede bulunduğunu, -bir gün önce olmuş gibi- hatırlıyordu. O savaş ki araç, gereç, personel kıtlığı bugün güç tasavvur edilirdi. Tümenlere binbaşılar, Kolordulara yarbaylar komuta ediyordu! Fakat, bu kadro canını dişine takmış bir ekipti. Var olmak ya da olmamak bu savaşın sonucuna bağlıydı. 30 Ağustos bu ruh haletinin eseriydi. Böyle bir dramı, hem yazarı, hem baş aktörünün ağzından dinlemek müstesna bir mutluluktu. O anılar Ata’yı coşturdukça coşturuyordu. Anlatmalarında abartma yoktu. Ama bu anlatış öylesine canlı, öylesine plastikti ki, hepimiz heyecandan heyecana sürükleniyorduk. Anlatışlarını şöyle bağladı:
  - İşte büyük zafer böyle ortak bir eserdir. Şerefler de ortaktır.
  Bu alçakgönüllülük şaheseriyle konunun kapanacağını tahmin ediyorduk. Bu arada
  Atatürk bir duraklama yaptı. Sonra içine dönük, adeta kendisiyle konuşur gibi ilave etti:
  - Ama yenilseydik sorumluluk ortak olmayacak yalnız bana ait olacaktı.
  Bu belagat karşısında gözyaşımı tutamadım. Tarihin, zaferleri kendine maleden, yenilgileri ise maiyetine yükleyen sahte kahramanlarını hatırladım.

  Ord. Prof. Sadi IRMAK
  Kaynak: Sadi Irmak, Ord Prof. 3. 3
  Ziyaretçi
  güzel ödevim için 4. 4
  Ziyaretçi
  ödevim için uygun ama yazamıyorum çünkü isaret pamagım cok arıyo

 5. 5
  Ziyaretçi
  Milletlerin geçmişlerinde, onların kaderlerini değiştiren, geleceklerini aydınlatan, toplumu bütünüyle kavrayarak köklü bir değişim ve gelişime, yeni bir yapı ve oluşuma yönelten önemli olaylar ve tarihler vardır. Bu tarihler ve olaylar eğer, bir büyük inkılâbın, parlak geleceğin hareket noktası, başlangıcı olabilmişlerse, gittikçe önem kazanarak bayramlaşır ve kalıcı hale gelirler.
  Millî gelenek ve görenekler içinde şüphesiz toplulukların birlikte kutladıkları bayramlar, ilk sırada yer alır. [1] Millî Mücadele içerisinde 19 Mayıs 1919, büyük inkılâbın ilk adımı olması münasebetiyle, 19 Mayıs günü, 1938’de “ Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kabul edildi. “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” da Türk milletinin kutladığı önemli bayramlardan biri olarak ölümsüzleşmiştir.
  Milletlerin geçmişinde yol bulmanın, iz seçmenin, aydınlığa çıkmanın imkânsız görüldüğü, bulanık, fırtınalı, karanlık dönemler vardır. Böyle günlerde çoğunluk bir kısır döngü içinde olmakta, Atatürk’ün de dediği gibi, kimileri kurtuluşu düşmanla birleşmekte, kimileri bir büyük devletin koruyuculuğu ve güdümünde, kimileri de bölük pörçük mahallî direnme teşkilâtları kurmakta görürler. İşte, 19 Mayıs 1919 tarihi, onursuz ve zillet altında yaşamaktansa onurluca ölmenin esas alındığı, kendisinden sonra cereyan eden olaylar zincirinin başlangıcı olan [2], karanlık bir dönemde aydınlık bir tarihtir.

 6. 6
  Ziyaretçi
  Çok güzel ödevim için çok uygun...Bu yazı sayesinde ödevimden 100 alacağım.Çok teşekkürler...

 7. 7
  Ziyaretçi
  dediğim şeyi bulmadım ama sağlun

 8. 8
  Ziyaretçi
  ödevim için güzeldi

 9. 9
  Ziyaretçi
  tam ödevim içi :)

 10. 10
  Ziyaretçi
  çok güzel ama inşallah öğretman anlamaz!!!

 11. 11
  Ziyaretçi

  hiç byenmedim :(

 12. 12
  Ziyaretçi
  Derslerde yardımcı oldu hemde kısa oldu ama genede işime yaradı

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
milli mücadelenin kazanılmasında atatürkün rolü,  milli mücadele kazanılmasında atatürkün rolü,  milli mücadelenin kazanılmasında atatürkün rolünü anlatan anı,  milli mücadelenin kazanılmasında atatürkün rolü kısaca,  milli m
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 27 kişi