Dünden bugüne değişen geleneklerimiz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Dünden bugüne değişen geleneklerimiz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Dünden bugüne değişen geleneklerimiz

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: değişen geleneklerimiz örnekler

  Değişen dünya elbette bir takım gelenek ve görenlerimizi değiştirdi. Bunda iletişimdeki yenilikler teknolojik alandaki gelişmeler en etkili faktörler olarak gösterilebilir.

  Örnek verecek olursak
  Bayramlaşma geleneklerimiz bundan en çok nasibini alan geleneğimiz olmuştur. Önceden bayramlaşma yüz yüze yapılır büyükler hassasiyetle ziyaret edilir saygı ve sevgi en belirgin şekilde gösterilirdi. Şimdilerde kısa mesajlar moda oldu. Anne baba evine gidilip akraba ziyareti es geçilmektedir. Bayramlar otellere, yurt dışına veya tatil yerlerine kaçılacak zamanlar olarak görülmeye başladı.

  Düğünlerimiz örnek gösterilebilir. Daha önceleri düğünler davul, zurna, ince çalgı gibi geleneksel müzik aletleriyle yapılırdı şimdi bir elektronik alet ile piyanist şantör yapılmakta olup bir salonun içine toplanan insanların yüksek sese maruz kalmasından ibaret. Düğünlerimiz ile ilgili değişen ve kaybolan geleneklerimizi ailenizden, yakın çevrenizden öğrenebilirsiniz.

  Örneğin kadınlar aralarında gün düzenler her seferinde bir evde toplanılırdı şimdi cafede rezervasyon yapılıyor.

  En çarpıcı örnek ise yardıma muhtaç insanlarıma bakışımız olarak gösterilebilir. Önceden yardıma muhtaç olan insanlar bilinir mahalle, semt, kasaba hatta bütün şehir bu vatandaşlara yardım ederdi. Şimdi dilencilik bir meslek haline geldi. Gerçekten yardıma muhtaç bir insana bile garip bir bakışımız olabiliyor.

  Örnek olarak eskiden çocuklar oyunlarını sokakta yada bahçede oynar yaratıcılıklarını sopadan silah yapma herhangi yuvarlak bir cisimden tekerlek yapma gibi oyuncaklarını kendileri icat ederlerdi. Şimdi bir ekranın karşısında sanal arkadaşlıklar başkalarının tasarladığı dijital oyunların esiri oluyorlar.

  Geleneklerimizin değişmesi sadece çağın getirdiği yenilikler ve teknoloji ile sınırlandırılamaz elbette geleneklerimizin değişmesin de toplumsal koşullar değiştiği için, artık eskisi gibi işlevini yerine getirmiyor olması da denebilir.+ Yorum Gönder
dünden bugüne değişen geleneklerimiz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi