Selamlaşmanın iletişimdeki önemi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Selamlaşmanın iletişimdeki önemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Selamlaşmanın iletişimdeki önemi ve selamla ilgili ayet ve hadisler

  İletişimin ilk adımı, giriş kapısı, selam vermek ve almaktır. Selamlaşma, kişisel iletişimimizde gerekli, önemli ve şart olduğu gibi toplumun genelinde kullanılması halinde, güçlü toplumsal bağlar oluşturan ve insanların birbirlerine yaklaşmalarını sağlayan, iletişimi kolaylaştıran, insanı karşısındaki insana karşı rahatlatan bir etkiye sahiptir.
  Selamlaşma, iletişimin başı, ilişkilerimizin mimarıdır. Selam vermeden hiçbir insana yaklaşamazsınız. Selamsız bir yaklaşım, karşımızdaki insanda tedirgin edici, rahatsız edici etkiler ve duygular oluşturacak, yaklaşmanızı tereddütle karşılayacaktır. Çünkü insanlar arasındaki selamlaşma; karşılıklı ön yargıları kaldıran, dostluk ilişkilerini, sevgi ve muhabbeti geliştiren ilk eylemdir.


  İnsani bağların ve iletişimin anahtarı olan selamlaşma, Allah’ın, insana emrettiği bir davranıştır. “Bir selamla selamlandığınızda, siz ondan daha güzeliyle selam verin ya da aynıyla karşılık verin. Şüphesiz, Allah her şeyin hesabını tam olarak yapandır.” (Nisa Suresi, 86) Zira selamlaşmak, insanlar arasında sevgiyi, saygıyı, geliştirir, muhabbeti artırır.

  Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav): “Amellerin hangisi daha hayırlıdır?” diye soran kişiye; “Yemek yedirmen, tanıdığın ve tanımadığın insana selam vermendir.” Buyurmuştur. (Riyazü’s-Salihin terc. c.2, s. 226)

  Selamlaşma, dargın, kırgın insanlar arasındaki buzları eritip, onlarla kapanan iletişim kapılarını tekrar açma, bozulan ilişkileri tamir etme fırsatlarını da sunar. Aranızın bozuk olduğu bir arkadaşınıza gidin ve ona en güzel selamı verin ve ondaki şaşkınlığa, mutluluğa ortak olun. Çünkü muhtemelen o da sizinle barışmak istiyordur ve bunun yolunu bilmiyor, bulamıyor olabilir. Siz biliyorsunuz! O halde harekete geçin!

  Hz. Muhammed (sav) şöyle buyurmuştur: “Siz, iman etmedikçe cennete girmezsiniz; birbirinizi sevmedikçe de gerçek manada iman etmiş sayılmazsınız. Ben size, yaptığınız takdirde birbirinizi sevebileceğiniz bir şeyi söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayınız!” (Riyazü’s-Salihin terc. c.2, s. 234)+ Yorum Gönder
selamlaşmanın iletişimdeki önemi,  selamlasma ve iletisimin onemi,  selamlaşmanın iletişimdeki önemi nedir,  selamlaşma ve iletişimin önemi,  selamin iletisimdeki onemi acikla
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi