Bilge insan kime denir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bilge insan kime denir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bilge insan kime denir

 2. 2
  Gezgin
  Özel Üye

  Cevap: Bilge kime denir ?

  Bilge : Yaptıklarının gelecekte yaratabileceği etkileri öngören kişilere ...

  -Babil Talmudu, Tamid 32 a

  Hayatı hakkında kaleme alınan birçok eserde de belirtildiği gibi Mahatma Gandi, sayısız olağanüstü fedakarlık örnekleri sergilemiş bir azizdi. Ancak 1942’de yazdığı kamuya açık bir mektup, onun etik açıdan her durumda bilge bir kişi olup olmadığı konusunda kafamızda bir soru işareti yaratıyor.

  II. Dünya Savaşının ortalarında, daha Müttefiklerin mi Nazilerin mi kazanıp kazanmayacağı belli değilken Gandi, İngiltere halkına yazdığı açık bir mektupta onlara şu öğüdü vermektedir :

  “Kendinizi ve bütün insanlığı kurtarma açısından tamamen faydasız olduğuna kanaat getirdiğim silahlarınızı bırakmanızı istiyorum. Herr Hitler’i ve Signor Mussolini’yi, size ait olduğunu iddia ettiğiniz ülkelerden istedikleri kadar almaya davet edin... Eğer bu iki beyefendi evlerinizi işgal etmeyi uygun görürlerse, bu durumda evlerinizi boşaltmanızı öneriyorum. Eğer sizin serbestçe gitmenize izin vermeyeceklerse, o zaman, erkek, kadın veya çocuk her birinizin, katledilmesine izin verecek, ancak onlara sadakat yemini etmeyi reddedeceksiniz.”

  Eğer Müttefik askerleri silahlarını bırakıp, halk da Gandi’nin öğüdünü dinlemiş olsaydı, Naziler dünyadaki demokrasileri mağlup etmiş, nerdeyse her Yahudi’yi katletmiş ve dünyanın hakimi olarak savaşı bitirmiş olacaktı.

  Rabbilerin anlayışına göre, bilgeliğin en önemli unsurlarından biri olan, kişinin söylediklerinin veya yaptıklarının yaratabileceği etkiyi önceden tahmin etme becerisi, hem kişisel hem de ulusal seviyede geçerlidir. Tora şöyle emreder : “ Yeni ev yaptığın zaman, damın için korkuluk yapacaksın, ta ki, oradan birisi düşerse, evinin üzerine kan getirmiyesin ” (Devarim 22:8). Bu kural, kişinin kendisinin veya mülkünün sebep olabileceği ve başkalarının ölümüne veya yaralanmasına yol açabilecek zararları önceden tahmin etmesi gerektiğini öne sürer. Bu cümleden hareket ederek Talmud, “kişilerin evlerinde vahşi köpek yetiştirmemeleri veya sağlam olmayan merdiven bulundurmamaları gerektiğini” emreder (Babil Talmudu, Ketubot 41 b). Onaltıncı yüzyılda kaleme alınmış olan Şulhan Aruh (Yahudi kanunnamesi) ise, arazinizde bir çukur veya kuyu kazdığınızda, içine birilerinin düşmesine engel olmak için etrafına bir çit döşenmesini veya üstüne bir kapak yerleştirilmesini emreder (Hoşen Mişpat 427:7).

  Bilge olmanın en önemli unsuru, kişinin sözlerinin (Gandi bu konuda başarısız olmuştur) veya (evinde vahşi bir köpek besleyen kişinin durumunda olduğu gibi) yaptıklarının sebep olabileceği kötülükleri önceden tahmin etmekle ilgilidir. Ahlak kuralları bahis konusu olduğunda, sadece iyi niyet yeterli değildir. Bilgelik de en az o kadar önemlidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi