Ailenin önemini anlatan drama

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ailenin önemini anlatan drama ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: ailenin önemini anlatan drama

  çocuklara "şimdi ben hepinizin eline çok yapışkan bir madde sürüyorum ama bunu çıkarması çok zor "diyoruz. "diğer elimizi kullanmak yok şimdi herkes sınıfta dolaşarak bunu çıkarmaya çalışsın" bu sırada çocukların bazıları yere sürterek bazıları birbirinin üzerine sürterek ellerini çıkarmaya çalışırlar. Bİr müddet sonra" çıkartamadınız değil mi çünkü bu çok yapışkan ne yapsanız çıkmıyor" "hadi şimdi mutfağa gidelim orda bazı araçlar bulalım elimizdeki yapışkanı çıkarmaya çalışalım" komutu verilir.

  sonra herkes sınıfta dağılır yine çıkarmaya çalışırlar." evet şimdi söyleyin bakalım mutfakta neyle çıkarmaya çalıştınız." sorusunu sorar burda amaç çocukların mutfakta hangi araçların kullanıldığının farkında olup olmadıklarını görmektir. yapışkan yine çıkmadı salona gidelim, banyoya gidelim, yatak odasına gidelim denilir.

  hepsinden sonra tek tek neyle çıkarmaya çalıştıkları sorulur. en sonunda ben yapışkanları elinizden alıyorum, diyerek etkinlik sonlandırılır. yine evin bölümleriyle ilgili sınıf 4 gruba ayrılır. bir grup mutfak bir grup salon bir gurup yatak odası bir grup banyo olur. grup üyelerinin her biri evin o bölümünde bulunan bir eşya olur.

  gruplar sırayla evin o bölümünü nasıl oluşturduklarının son halini diğer grupların önünde sergiler. onlarda hangi şeklin hangi eşya olduğunu tahmin eder. sonra gruptaki kişiye sorulur hangi eşya olduğu her grup bitene kadar devam eder.

  Türkçe Dil ve drama

  Öğretmen önce sınıfa bire bir boyutlarda kartondan veya köpükten bir erkek, bir bayan modeli çizer.Uygun yere monte eder.Sınıfa erkek ve kadın giysileri getirir.Bunlardan uygun olanları çocuklarla birlikte maketlere giydirir.Çocuklara bu maketler doğrultusunda;

  - Vücudun bölümlerinde ne gibi farklılıklar var?

  - Kıyafetlerinde ne gibi farklılıklar var?

  - Ailenizde kaç kız, kaç erkek var?

  - Büyük kardeşler, küçük kardeşler kim ve neler yapıyorlar?

  - Evdeki ve dışarıdaki sorumlulukları neler?

  - Sen evde neler yapıyorsun?

  - Herkes sorumluluklarını gerçekleştirmeseydi neler olurdu? gibi sorular sorulur.
  Verdikleri cevaplar değerlendirilir.İstekli çocuklara birer yetişkin kıyafeti giydirilir.

  Anne, baba ve çocuklar şeklinde aile oluşturulur ve ailede neler yapılıyor, canlandırılması istenir. Herkesin rollerine ve neler yapmaları gerektiğine, aynı kişinin kaç değişik rolde olabileceği ve bunların neler olduğu; bu roller gerçekleştirilmezse ailede ve toplumda neler olabileceğine dikkat çekilir.
  Canlandırma bittiğinde çocukların neler hissettiği sorulur. Evde kendilerinin neler yapabildikleri ve bunları yaparken nelerden hoşlandıkları ya da hoşlanmadıklarını, bu işleri yaparken hangi organlarını kullandıkları sorulur.+ Yorum Gönder
ailenin önemini anlatan drama,  ailenin önemi ile ilgili drama,  aile ile ilgili drama örnekleri,  aile önemini anlatan drama,  aile ile ilgili drama etkinlikleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi