Yabancı bir ülkede yaşamanın zorlukları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yabancı bir ülkede yaşamanın zorlukları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: yabancı bir ülkede yaşamanın zorlukları

  Yabancı bir ülkede kadın olmak...


  Türkiye’deki yabancı uyruklu kadınların ve yurtdışındaki Türk kadınlarının yaşadığı sorunlarla ilgili ilginç bir anket yapıldı.

  Emekli öğretmen Fatma Şahin’in isteği üzerine Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serpil Aytaç tarafından hazırlanan ve analizi yapılan ankette, Bursa’da ve yurtdışında yaşayan toplam 100 kadına ulaşılmış ve bunlardan sadece 77 tanesi analize uygun görülmüş. Anket formunda 26 soru sorularak, yabancı ülkelerde kadın olmanın ve yaşanılan sorunların farklılaşıp farklılaşmadığına cevap aranmış. Kadın Festivali’nin son günü Tayyare Kültür Merkezi’nde sunulan anket sonucunda, "Kadın sorunlarının ülkelerin gelişmişlik düzeyine bakılmaksızın ortak olduğu, nerede yaşanırsa yaşansın kadın olmanın bedelinin tüm toplumlarda aynı olduğu ve küreselleşmenin kadına bir avantaj olarak yansımadığı" görüşü çıkmış.
  Anketin analiz bölümünde, küreselleşmenin bir yandan kadının ekonomik özgürlüğünü ve toplumsal değerini arttırırken, diğer yandan bir çok sorunu da beraberinde getirdiği belirtiliyor. Analizde, "Bilerek veya bilmeyerek kadınların istihdamı ve mesleki gelişimlerinin engellenmesi ve beraberindeki sorunların çoğu ülkelerin gelişmişlik düzeyine bakılmaksızın ortaktır ve değişmeye direnen ataerkil cinsiyet rollerinden kaynaklanmaktadır" deniliyor.
  Sorunların çözümü bölümünde ise, "Kadının toplumda hak ettiği yeri alabilmesi, onları çalışma yaşamında ve özel yaşamda dezavantajlı konumdan çıkaracak önlemlerin alınması, erkeklerle eşit fırsatların tanınması ve geleneksel zihniyetin kırılması ile mümkün olduğu" değerlendirmesi yapılıyor.

  Cordula Bursa’da yaşamayı seviyor…
  Alman uyruklu Cordula Hirsch de, Bursa’da yaşayan yüzlerce yabancı kadından biri. Bir yıl önce Bursa’ya yerleşen Cordula, özel bir okulda dans öğretmenliği yapıyor. Almanya’da Damstsdt’ta yaşayan ve 6 yıl önce Çanakkale’de yapılan bir müzik festivalinde tanıştığı erkek arkadaşıyla birlikte yaşamak için geçtiğimiz yıl Bursa’ya gelen Cordula, 24 yaşında. Leipzig Üniversitesi’nde dans eğitimi almış. Cordula Bursa’da yaşamaktan çok memnun. Almanya’da çok fazla Türk olmasına rağmen oradayken hiç Türk arkadaşı olmadığını söylüyor. Türkiye’ye geldiğinde çok şaşırdığını, Almanya’da yaşayan Türklerle buradakiler arasında çok büyük fark olduğu söyleyen Cordula, Türklere özgü davranışları o kadar benimsemiş ki "kötü bir şey yaşamadım" derken koltuğun tahta kısmına vuruyor. Yine de bazı konularda hala zorlandığını anlatan Cordula şöyle devam ediyor:
  "Mesela Almanya’da herkes bisiklet sürüyor, buradaysa garip bakıyorlar. O yüzden bisiklet kullanamıyorum. Ama hoşuma giden şeyler de var. Türkiye’deki akrabalık ilişkilerini seviyorum. Bence en iyi arkadaş akrabadır. Alışveriş yaparken mağazalarda da çok iyi davranıyorlar, benimle sohbet ediyorlar. Almanya’daysa bir şey alırsınız ve çıkarsınız. Kahvaltı şekli de çok farklı. Biz Almanya’da genellikle bal, reçel gibi tatlı şeyler yeriz, Türkler domates, salatalık peynir yiyor, biz ise akşam yemeğinde bunları yeriz. Sadece öğlenleri sıcak yemek yiyoruz. Salçayı da fazla kullanmayız, Türkler ise her yemekte salça kullanıyor. Ama Türk yemeklerini çok seviyorum, en çok da kuru fasulye ve pilavı seviyorum"
  Kadın erkek ilişkilerinin de farklı olduğunu dile getiren Cordula, Almanya’da kadınların daha iyi yaşayabilmek için bir savaş verdiğini söylüyor:
  "Almanya’da kadınla erkek evlenmeden birlikte yaşayabiliyor, çocuk sahibi olabiliyor. Türkiye de ise bu kötü karşılanıyor. Şimdiye kadar kötü bir şey yaşamadım ama Türkler sürekli soruyor ne zaman evleneceksiniz diye, Almanya’daysa kimse sormuyor. Evlendikten sonrada çocuk ne zaman diye sorarlar. Erkek arkadaşımın ailesi ile aramız çok iyi. Bana yabancı gözüyle değil insan gözüyle bakıyorlar. Benim ailem de erkek arkadaşımı seviyor. Türkiye’de kadınların sadece çocukları için yaşadığını düşünüyorum, ama kendileri için de bir şey yapmaları gerek. Türkiye’de kadın hakları var ama bence yeterince kullanmıyorlar. Türkiye’de kadınlar böyle demek istemiyorum, çünkü her zaman öyle bir kadın ve böyle bir kadın var."


  Anket sonuçları
  Ankete katılan kadınlarla ilgili bilgiler şöyle:
  * Kadınların yüzde 37’si 29-39, yüzde 26’sı 40-50, yüzde 18’i 18-28, yüzde13’ü de 40-50 yaş grubunda.
  * Geldikleri 28 ülkenin başında Almanya, Amerika, Arabistan, Japonya ve Avustralya geliyor.
  * Yüzde 52’si yurtdışı doğumlu olup, sadece 25 kişi Türkiye’de doğmuş. Bunların 40’ı Türk vatandaşı, 37’si ise yabancı uyruklu.
  * Yüzde 36’sı üniversite, yüzde 29’u lise, yüzde16’sı yüksekokul, yüzde10’u ilkokul, yüzde 9’u da yüksek lisans mezunu.
  * Yüzde73 gibi büyük bir oranı evli. yüzde17’si bekar, yüzde10’u boşanmış.
  * Evli olanların yüzde 35 gibi büyük bir çoğunluğu 2 çocuğa sahip, yüzde25’i ise çocuksuz. Yüzde birinin ise 5 ile 6 arasında çocuğu var.
  * Evlilerin yüzde 79’unun eşi Türk. Yüzde19’nun eşi yabancı uyruklu, yüzde 2’sinin ise çifte vatandaş.
  * Yüzde56’sı çalışma hayatının içinde, yüzde 44’ü çalışmıyor.
  * 18 kişi ev hanımı (yüzde25), 17 kişi de öğretmen (yüzde24).
  * Yüzde 61’i bulundukları ülkeden memnun olurken sadece yüzde1’i hiç memnun değil.
  * Ankete göre kadınlar daha çok (yüzde43) eşlerinin işi nedeniyle yabancı bir ülkede yaşamak durumunda.
  * Yüzde 25’i, kadınların ortak sorunlarının cinsiyet eşitsizliği, gelir dağılımında, iş bulmada, sosyal haklarda ve eğitimde ayrımcılık olduğuna inanıyor. Kadınların haklarını alamadıklarını düşünüyor.
  * Farklı bir ülkede yaşamanın zorlukları arasında birinci sırayı ise dil ve kültür farklılıkları alıyor. Ayrıca gelecek kaygısı, alışkanlıkların farklı olması, ayrımcılık, ekonomik-sosyal ve siyasi yapı farklılığı diğer sorunlar arasında yer alıyor.
  * Yüzde 55’i aile yaşamındaki en büyük sorunun iş ve aile çatışması olduğunu dile getiriyor.
  * Bulundukları ülkede kadınlara özgü tuhaf davranışların ne olduğu sorusuna ise Türk kadınlarına özgü davranışları belirtmişler. Özellikle kadınların belli aralıklarla kendi aralarında yaptıkları günleri, yüzde 31’i "tuhaf" bulurken, yüzde 30’u "israf" olarak değerlendirmiş.
  * "En beğendiğiniz şeyler" sorusuna yabancı uyruklular "aile bağları", yurt dışında yaşayan Türk kadınlar ise "kadın hakları" yanıtını vermişler+ Yorum Gönder
yabancı ülkede yaşamak
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi