Sosyal bilimlerin toplumsal yaşamımıza etkileri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sosyal bilimlerin toplumsal yaşamımıza etkileri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Gezgin
  Özel Üye

  Cevap: Sosyal Bilim Dallarının Toplum Hayatına Etkileri Nelerdir?

  YAŞAMIN İÇİNDE SOSYAL BİLİMLER

  İçinde insan olan ve topluma ait olan bütün unsurların incelendiği bilim dalına sosyal bilimler denir.
  Sosyal bilimler; tarih coğrafya felsefe psikoloji sosyoloji arkeoloji antropoloji ekonomi ve siyaset gibi birçok bilim dalını içine alan geniş bir bilimdir.
  Sosyal bilimler hayatımızın her alanında vardır. İnsan hayatında yaşadığı değişim ve gelişimleri anlatabilmek için sosyal bilimlerden yararlanmak zorundadır.


  SOSYAL BİLİM DALLARININ TOPLUMHAYATINA OLAN ETKİLER

  Tarih: Toplumu etkileyen hareketlerden doğan olayları zaman ve yer göstererek anlatan bu olaylar arasındaki ilişki ve bağlantıları ortaya koyan bilim dalıdır. Tarih bilimi geçmişe ait bilgiler sunarken aynı zamanda geçmişte yaşanan olayların neden ve sonuçlarını değerlendirme fırsatı da verir.

  Sosyoloji: Bir toplumun örfünü âdetini yaşam biçimlerini toplumsal olay ve kurumlarını inceleyen bilim dalıdır. Sosyoloji törelerimizi inanış ve düşüncelerimizi kısaca kültürümüzü incelemektedir. Sosyoloji ile uğraşan bilim insanlarına ise sosyolog denir. Sosyologlar toplum içindeki değerleri araştırır.

  Coğrafya: İnsanın içinde yaşadığı çevrenin doğal özelliklerini insan ile doğal çevre etkileşimini konu edinen sosyal bilim dalıdır. Coğrafyanın konusu yeryüzüdür. İnsanlar ve diğer canlılar yeryüzü dediğimiz doğal çevrede yaşarlar. İnsanlar yaşadıkları çevreden etkilenirler. Ancak uygarlık seviyesi yükseldikçe doğal ortamı etkilemeye daha uygun hayat şartları elde edebilmek için çevrelerini değiştirmeye çalışırlar. Coğrafya ile uğraşan bilim insanları çevre bilinci yüksek ve doğal çevrelerine karşı duyarlı kimselerdir.

  Felsefe: Varlığın ve bilginin kaynağını bilimsel olarak araştıran bir bilim dalıdır.

  Antropoloji: Kazılar sonucunda ortaya çıkarılan insan iskeletlerini inceleyerek insan ırklarını sınıflandıran bir bilim dalıdır.

  Arkeoloji: Uzak ya da yakın geçmişte yaşamış insan topluluklarının ve onların oluşturdukları siyasi ve sosyal yapıların ve tüm maddi kültür varlıklarının ortaya çıkarılıp incelenmesi ve insanlığın yararına sunulmasını amaçlayan bir bilim dalıdır.

  Hukuk: Toplumsal ilişkileri düzenleyen devletin yaptırım gücünü belirleyen yasaların bütününü inceleyen bir bilim dalıdır.

  Ekonomi: İnsanların yaşamak için üretim yapma ve üretimi bölüşme biçimlerini inceleyen bir bilim dalıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi