Çevre kirliliği insanları ve hayvanları nasıl etkiler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çevre kirliliği insanları ve hayvanları nasıl etkiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çevre kirliliği insanları ve hayvanları nasıl etkiler

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: çevre kirliliği insanları ve hayvanları nasıl etkiler

  Kullandığımız yakıtlardan kül ve zehirli gaz gibi atıklar açığa çıkar. Baca ve egzozlardan çıkan zehirli gazların birleşmesi sonucu asit yağmurları oluşur.
  Asit yağmurları temas ettiği bitki örtüsünün yok olmasına,insanlarda deri ve akciğer hastalıklarına neden olur. Çevre kirliliğini azaltmak için yüksek kalorili,kül ve zehirli gaz çıkışı az olan yakıtlar kullanılmalıdır.(doğal gaz,taş kömürü...)Deniz kazaları ile denize dökülen petrol,su üzerine yayılır. Su üzerine yayılan petrol kısa sürede temizlenmediğinde suyun güneş ışığı ve hava ile temasının kesilmesine neden olur. Bu olay suda yaşayan canlıları olumsuz etkiler.

  Bütün canlıların uyum içinde yaşadıkları alana doğal çevre denir. Tabiattaki bütün canlılar çevremizdeki diğer varlıklarla uyum içinde hayatlarını devam ettirirler. Canlılar ile canlı varlıklar arasında canlılar ile cansız varlıklar arasında bir madde alış-verişi ilişkisi ve uyumu mevcuttur.
  Örneğinormanlarda tüm bitkihayvan ve mikroskobik canlılar uyum içinde yaşar.Çevreyi oluşturan canlı halkalardan birinin yok olmasıdiğer canlıların olumsuz etkilenmesine neden olur.(Besin zinciri)
  Örneğinormanların yok olmasının çevreye çeşitli etkileri vardır;
  *Ormanda yaşayan canlı türleri yok olur.
  *Hava kirliliği artar.
  *Yağışlar azalır. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel forum alevi çok beğeniyorum+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi