Okul ve çevre temizliği için neler yapmalıyız

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Okul ve çevre temizliği için neler yapmalıyız ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Okul ve çevre temizliği için neler yapmalıyız

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: okul ve çevre temizliği için neler yapmalıyız

  Okul ve Çevre Temizliği
  Okullar bizim, ikinci evlerimizdir. Günümüzün büyük bir bölümünü de orada geçiririz. Okul binasının ve sınıfların temiz, bakımlı sağlık şartlarına uygun olması, huzurumuzu arttırır ve içimize ferahlık verir. Temiz, tertipli, düzenli bir okul binasına sahip olmak, derslerdeki başarılarımızı da arttırır.
  Okulun temiz, tertipli ve düzenli olması bizim gayretlerimize bağlıdır. Okul hepimizin katkılarıyla meydana gelmiştir. Bu nedenle, onu temiz tutmak, dini, milli ve ahlaki bir görevdir.
  Sınıflara koridorlara ve okul bahçesine kağıt atmak, kabuklu yemiş yemek, okul bahçesindeki ağaçlara, çiçeklere ve bitkilere zarar vermek, çamurlu ve tozlu ayakkabılarla sıraların üzerinde dolaşmak doğru bir hareket değildir.
  Sınıflarımızda, koridorlarda ve okul bahçesinde bulunan çöp sepetlerini, amacına uygun olarak kullanmalıyız. Kalemlerimizin uçlarını burada açmalı, işe yaramaz kağıt ve çöpleri buralara atmalıyız.
  İyi bir Müslüman, çevresinin temizliğinden de sorumludur. Çünkü, insan çevresiyle birlikte vardır. Caddelerin, sokakların, parkların, ormanların, akarsuların göllerin, denizlerin kısacası doğal çevrenin temiz tutulması ve korunması hepimizi ilgilendirir. Çünkü, tabiat ve çevre yüce Allah’ın bizlere emanet ettiği varlıklardır.
  Çöp ve fabrika artıklarıyla kirletilmiş bir deniz, kömür dumanlarıyla solunamaz hale getirilmiş bir hava, bakımsızlıktan çölleşmeye yüz tutmuş bir orman, bir Müslüman’ı yakından ilgilendirmelidir.
  Sevgili Peygamberimiz, çevre temizliğine son derece dikkat eden bir insandı. Akarsu kenarlarına, gölgelik ağaç altlarına abdest bozanları hoş karşılamaz ve ikaz ederdi. Yeşilliğe çok önem verir, ağaç dikmeyi tavsiye ederdi. Leş ve kan gibi akıcı, kokucu ve çevreyi rahatsız edici şeyleri, derin çukurlar kazdırarak gömdürürdü. Kısacası o, çevre konusunda örnek bir insandı.
  Sağlığın en önemli faktörü, hava ile sudur. Ciğerlerimizi temizlemek için, bol oksijenli, temiz bir havaya, beden temizliğini gerçekleştirmek için de kirletilmemiş bir suya ihtiyaç vardır. Çevre temizliğine önem vermek, hava ile suya da sahip çıkmak demektir.
  Çevre temizliğine hem kendimiz uymalıyız, hem de etrafımızda bulunan kişileri bu konuda uyarmalıyız. 3. 3
  Ziyaretçi
  verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı teşekkürler+ Yorum Gönder
okul temizliği için neler yapmalıyız,  çevre temiz olması için ne yapmalıyız,  çevre temizliği için neler yapmalıyız,  okul ile ilgili çevre temizliği
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi