Solunumda görevli yapı ve organlarımız nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Solunumda görevli yapı ve organlarımız nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir?  Solunum sistemindeki yapı organlar şu organlardan oluşur.

  * ağız
  * burun
  * yutak
  * gırtlak
  * soluk borusu
  * akciğer

  Burun solunum sisteminin dışarı açılan kısmıdır. Burun içindeki kıllar ve nemli yüzey havanın içindeki tozların tutulmasını sağlar. Ayrıca burun içindeki nemli yüzey ve burun içinin kıvrımlı oluşu soğuk havalarda havanın ısınarak akciğerlere gitmesini sağlar. Burnun en uç kısmındaki koklama sinir uçları havadaki küçük parçacıklar tarafından uyarılarak koku alma faaliyetini yapar.

  Yutak yutak ağız ve burun boşluğunu soluk ve yemek borusuna birleştiren kısımdır.

  Soluk borusu yutak ile akciğer arasında kalan 10-12cm uzunluğundaki borudur. Soluk borusunun başlangıç bölümü gırtlaktır. Gırtlakta ses telleri vardır. Ayrıca küçük dil yutkunurken soluk borusunu kapatır. Soluk borusunun iç yüzeyi nemli ve tüylerle kaplıdır. Bunlar soluk borusuna kaçan toz vb. maddeleri yakalayarak öksürük ve balgamla dışarı atar. Soluk borusunun alt kısmı bronş adı verilen iki kola ayrılır. Bronşlardan biri sağ diğeri sol akciğere bağlanır. Soluk borusu üst üste dizilmiş kıkırdak halkalardan oluşmuştur.

  Akciğerler göğüs kafesi içinde yer alır ve akciğerler solunumun en önemli organlarından biridir. Akciğerler Plevra adı verilen sağlam bir zarla çevrilir. Akciğerleri darbe basınç gibi dış etkenlerden korur. Akciğerler sağ ve sol olmak üzere iki parçadır. Ayrıca her bir parça lob denilen bölümlere ayrılmıştır. Sağ akciğer üç sol akciğer ise iki lobdan oluşur. Bronşlar akciğerlere girdikten sonra daha ince dallara ayrılır. Bu ince dallara bronşçuk denir. Bronşçuklar üzüm salkımı şeklinde hava keseleri ile sonlanır. Bu hava keselerine alveol denir. Alveoller akciğer yüzeyinin daha geniş olmasını sağlar. Bu özellik solunumu kolaylaştırır. Hava ile kan arasındaki gaz alışverişi alveollerde yapılır.

  Soluduğumuz hava normalde %21 oksijen %78 azot %1 oranında diğer gazları içermektedir. İnsan soluduğumuz havada bulunan %21 oranındaki oksijenin sadece %5-%6 sını kullanırız.
  Solunumun değerlendirilmesi [değiştir]

  Solunum kendiliğinden sessiz ağrısız kolaylıkla gerçekleşir. Solunum sayısı erişkinlerde 15-20 kez/dk çocukta 20-30 kez/dk bebekte 30-40 kez/dk arasındadır.

  Solunum BAK-DİNLE-HİSSET yöntemiyle saptanır.

  Bu soruların yanıtları olumsuzsa ya da ağza - burna ayna veya cam tutulduğunda buharlaşma olmuyorsa solunum yok demektir. Solunum durduğunda dokular oksijenlenemeyeceği için dudaklar ve tırnaklar siyanotiktir (morarmıştır).

  Oksijen yokluğunda görülebilecek sorunlar şunlardır.

  * 0 -1. dakikada kardiyak hassasiyet (aritmi vb.)
  * 1 -4. beyinde hasara eğilim
  * 4 -6. beyin hasarı başlar
  * 6 -10. beyin hasarı artar
  * 10 + geri dönüşsüz beyin hasarı

  Suni Solunum

  Bir kazazedenin yanına varıldığında ilk önce ABC kontrol edilerek sürekliliği sağlanmalıdır.

  1. A (Airway) : Soluk yolunun açıklığının saptanması ve sürekliliğinin sağlanmasıdır.
  2. B (Breathing): Solunumun varlığının saptanması ve sürekliliğinin sağlanmasıdır.
  3. C (Circulation): Dolaşımın (nabzın varlığının) saptanması ve sürekliliğinin sağlanmasıdır.

  A (Airway)

  Bu basamakta solunum yolunun açıklığının saptanması ve sürdürülmesi yapılır. Bilinçsiz ya da yerde yatan bir kişiye rastlandığında öncelikle kişi omuzlarından hafifçe sarsılarak "iyi misiniz ?" sorusu sorulmalıdır. Yanıt alınamıyorsa hemen baş-çene yöntemiyle baş geriye yatırılır.


  B (Breathing)

  Soluk yolunun açıklığı sağlandıktan sonra bak-dinle-hisset ile 10 saniye (geçmeyecek şekilde) solunum değerlendirilir. Kişinin solunumu yoksa hemen suni solunuma başlanılmalıdır. Önce her biri bir saniye sürecek şekilde iki kurtarıcı soluk verilir. Her soluk verildiğinde göğüs kafesinin yükselişi; soluğun ardından ise soluk veren başını kaldırır solunumun geri çıkışını ve bu arada göğüs kafesinin inişini izler. Verilecek soluk miktarı göğüs kafesini yükseltecek kadar olmalıdır. Çok fazla ve güçlü soluk vermenin yararlı olmadığı tespit edilmiştir. O nedenle bir saniye sürecek şekilde aldığınız nefesi (balon üfler gibi) verilmelidir.
  C (Circulation)

  Nabza bakılmadan hemen göğse bası ve suni solunum şeklinde TYD uygulanır (2005 kurallarından önce nabza bakılırken sağlık personeli dışındaki kişilerin bakması artık önerilmiyor).+ Yorum Gönder
solunumda görevli yapılar,  solunumda görevli yapı,  solunumda görevli yapı ve organlarımız nelerdir ,  solunumda görevli yapıları,  solunumda gorevli yapi ve organlarimiz nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi