Gazete ve dergilerden trafik ile ilgili yazı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Gazete ve dergilerden trafik ile ilgili yazı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: gazete ve dergilerden trafik hakkında yazı

  2012’de Trafik Kazaları En Çok Hangi Nedenlerden Oldu?
  Bu kazaların %40 ında yani toplam 110.222 tanesinde ölüm veya yaralanma var. Bunun 1.760 tanesi ölümlü kaza. 2012 yılında trafik kazalarında hayatını yitiren kişi sayısı 2.230, yaralı sayısıysa 188.557. Yani bir trafik kazasına karışırsanız yaralanma ihtimaliniz %69, ölme ihtimalinizse binde 8.

  İlginç olan, ölüm veya yaralanmanın oluştuğu kazaların önemli bir bölümü tek aracın yaptığı kazalar. İkinci sırada ise aynı yönde giden iki aracın yaptığı kazalar var. Zıt yönlü iki aracın çarpışması ise beklenenin aksine çok daha az sayıda. En az gerçekleşen kaza türü ise çok aracın dahil olduğu kazalar.

  Kaza türleri olarak yandan çarpma birinci sırada. En sık rastlanan kaza türleri, yandan çarpma ve çarpışma, yayaya çarpma, yoldan çıkma, devrilme, arkadan çarpma, sabit cisme çarpma ve karşılıklı çarpışma olarak belirlenmiş.

  Kazaların nedenlerine bakıldığında, en büyük pay %88 ile SÜRÜCÜ hatası. %10 u yaya hatasından, kalanlarsa araç, yol ve yolcu hatalarından kaynaklanıyor. En sık karşılaşılan sürücü hatalarının başında hava ve trafik koşullarına uygun olmayan hız yer alıyor. Kavşak, geçit veya kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, doğrultu değiştirme kurallarına uymamak, takip mesafesini korumamak, yanlış manevra yapmak, şerit ihlali, taşıt giremez trafik işareti bulunan yerlere girmek, kırmızı ışık ve görevlinin dur işaretine uymamak, güvenlik kurallarına dikkat etmemek, aşırı hızla araç kullanmak ve alkollü araç kullanmak diğer sürücü hatalarından örnekler.

  En çok kaza yapan araçlar otomobil, kamyonet ve motosiklet. Otobüs ve bisiklet kazaları ise birbirlerine çok yakın.

  Ölüm ve yaralanmaların en çok gerçekleştiği şehirlerin başında 12.368 kaza ile İstanbul var. Ardahan ise 51 kaza ile en az kazanın yaşandığı il.

  2012’de geri alınan ehliyet sayısı 117.519 ve bunun %87 si alkollü araç kullanmaktan kaynaklanıyor. İlginçtir ki, alkollü araç kullanmak en az rastlanan sürücü hatalarından biriyken, ehliyetlerin geri alınmasının en önemli nedeni olarak öne çıkıyor. 3. 3
  İlk Yolcu
  Bayan Üye
  Trafikle ilgili bilgiler
  Ülkemizde trafikteki araç sayısı 15milyon 300 bine rakamına ulaşması ile rekor üstüne rekor kırılırken, kaza sayısında da artış kaydedildiğini açıklayan TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Araçlarımız eskisine göre daha emniyetli, araç muayeneleri düzenli, fren sistemleri çok daha gelişmiş olmasına rağmen bilhassa şehir içi kazalarda artış görmekteyiz. Burada ki sorun sürücülerimizin eğitiminde düğümleniyor. Araçlarını kurallara uygun sürmedikleri görülüyor” dedi.2010 yılının sonunda duble yollarımızın 19 bin 50 kilometreye ulaşmasının şehir dışı ölümlü kaza sayısının azalmasına katkı sağlamasının olumlu karşılandığını söyleyen Fevzi Apaydın, “Şehirler arası yollardaki ölümlü kazalarda 2010 yılının ilk üç ayında 215 kazada 290 kişi hayatını kaybederken, 2011 yılında kaza sayısı 179’a inerken 245 vatandaşımızı kaybettik. Bunun yanında şehir içinde yapılan kaza sayısının 47 binden 50 bine, yaralı sayısının 21 binden 24 bine çıkmasını manidar buluyoruz. Trafik kurallarına uyulmasına yönelik hazırladığımız eğitici yayınlarla, düzenlenen kampanyaların TV ve yazılı basında etkili şekilde kullanılmaması kaza oranlarının düşmesine gereken katkıyı sağlamıyor.Yapılan denetim ve kontrollerde hala şehir içi hız limitlerine, şerit değiştirme kurallarına uyulmadığını görüyoruz. Yetkililerimizle yaptığımız görüşmelerde ehliyet ve SRC belgeleri alınırken verilen sürücü eğitimiyle ilgili eksiklikleri dile getiriyoruz” diye belirtti.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi