Yayalar için trafik lambalarının anlamı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yayalar için trafik lambalarının anlamı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yayalar için trafik lambalarının anlamı

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: yayalar için trafik lambalarının anlamı

  Yayaların ve Sürücülerin yolu düzenli ve güvenli bir şekilde kullanmalarını sağlamak amacıyla kavşaklarda,yaya ve okul geçidi ile benzeri yerlerde kullanılan trafik ışıklı cihazların anlamlan şunlardır:

  • Kırmızı Işık

  Yolun trafiğe kapalı olduğunu bildirir.Aksini gösteren bir işaret yoksa hiç bir yöne hareket edilemez, sürücülerin beklemesi gerekir.

  • Yeşil Işık

  Yolun trafiğe açık olduğunu bildirir. Aksini gösteren bir işaret yoksa durmadan geçilir.Bu ışık yandığında sürücüler dönüş kurallarına uygun olarak sağa ve sola dönüşlerini tamamlayabilirler.

  •Sarı Işık

  Uyarı anlamında olup,yanış sırasına göre yolun trafiğe açılmak veya kapanmak üzere olduğunu bildirir.

  - Yeşilden Sonra Yanan Son Işık

  Yolun ,trafiğe kapanmak üzere olduğunu bildirir.Emniyetle duramayacak kadar kavşağa yaklaşmış olan araçların dikkatlice geçmeleri diğer araçların durmaları gerektiğini bildirir.

  -Sarı ve Kırmızı Işık Birlikte Yandığında

  Yolun trafiğe açılmak üzere olduğunu bildirir. Beklemekte olan sürücülerin kalkışa hazırlıklı olmaları gerekir.

  -Fasılalı Yanıp Sönen Kırmızı Işık

  Durulur,yolun trafiğe açık olup olmadığı kontrol edildikten sonra yol müsait ise geçiş yapılır. DUR işaret levhası ile aynı anlamdadır.

  Fasılalı Yanıp Sönen Sarı Işık

  Uyan niteliği anlamındadır.Bu yerin yavaş ve dikkatli olarak geçilmesini bildirir.YOL VER işaret levhası ile aynı anlamdadır.

  • Işıklı Oklar

  Dönüşleri düzeltme amacıyla konulmuştur.Bu ışığın bulunduğu yerlerde ok yönünde dönüş yapacak sürücüler,oklu ışığın yeşil yanmasını beklemek zorundadırlar.Oklu ışık yeşil yandığında,ok istikametinde gidecek sürücüler,trafik kurallarına uyarak dönüşlerini tamamlarlar veya doğru gidebilirler.Diğer yönlere gidecek sürücüler ise yeşil ışığın yanmasını beklemek zorundadırlar.
  Ana trafik ışığı yeşil yanmakta iken, ışıklı ok kırmızı yanmakta ise, ok yönünde gidecek olan sürücüler beklemek zorundadırlar.

  • Yaya Figürlü Kırmızı Işık

  Yaya geçidinin yayalara kapalı olduğunu gösterir.Bu ışık yanmakta iken yayaların taşıt yoluna girmemeleri gerekir

  • Yaya Figürlü Yeşil Işık

  Yaya geçidinin yayalara açık olduğunu gösterir.Yayalar karşıya geçmek üzere taşıt yolunu kullanabilirler.Yayalar gidiş istikametine göre yaya geçidinin sağını kullanmak zorundadırlar.

  • Sesli veya Yazılı Işık

  Sesli veya yazılı ışıklar, araç trafiğine göre yayaların hareketlerini düzenleyen ışıklardır. Sesli veya yazılı mesaja göre hareket edilmesi gerektiğini ifade ederler.Bazı geçitlerde yayalar için geçiş butonu konulmuştur.Karşıya geçmek isteyen yayalar butonu kullanarak kendilerine yeşil ışık yanmasını sağlarlar.
  Ayrıca bazı kavşak ve yaya geçitlerinde sürücü ve yayaların bekleme geçiş sürelerini gösteren dijital zaman sayaçları vardır. Bu zaman sayaçları kırmızı veya yeşil ışık yandığında sürücülerin ve yayaların durma veya geçme sürelerini azalarak göstermektedir. Bu cihazların bulunduğu geçit veya kavşakları kullanan yaya ve sürücüler sayaçta gösterilen süreler göre geçme ve bekleme zamanlarını ayarlamalıdırlar+ Yorum Gönder
trafik lambalarının anlamları,  yayalar için trafik lambası,  trafik lambalarinin anlami,  trafik lambası yaya lar için yanan,  trafik ışıklarının anlamı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi