Dilin günlük hayattaki kullanımı nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Dilin günlük hayattaki kullanımı nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Dilin işlevleri nelerdir - Günlük hayatta Dilin Kullanımı  Dil günlük hayatta daha çok hangi işlevde kullanılır?

  Dil günlük hayatta tabi ki göndergesel işlevde kullanılır peki bu nedir son zamanlarda dil ve anlatım kitaplarında başrol oyunculuğu yapan bu kelime?
  Milli eğitimin açıklamasına göre göndergesel işlev: Dilin gönderiyi olduğu gibi ifade etme amacıyla düzenlenmesidir. Yani buradan anlaşacağı gibi Dil günlük hayatta başka insanlarla iletişim kurarken iletmek istediğimiz gönderiyi yani mesajı yani anlatmak istediğimiz duygu ve düşüncelerimizi olduğu gibi herhangi bir sanat yapmadan karşı tarafa iletmemiz olayıdır.

  DİL VE İLETİŞİM

  "İnsan dil yetisine sahip bir varlıktır." Dil yetisi çevresinde iletişim etkinliği gerçekleşmeye başlar.” İletişim anlaşmayı sağlamak için gerçekleşir.” İşaretle anlatmadan sembollerle anlatmaya geçiş için zamana ihtiyaç vardır.” Dille gerçekleştirilen iletişim, diğer araçlarla gerçekleştirilenden çok daha kullanışlıdır.” Günümüzde de insanların dil dışında araçlar yardımıyla da anlaşabilmektedir.” İletişim tablosunda; gönderici, alıcı, ileti, bağlam, kanal, iletilen objenin/kavram (gönderge) ve şifre durumundaki dil yer alır.İLETİŞİM TABLOSU
  ” İleti, dilin göndergeyi olduğu gibi ifade etmesi amacıyla düzenlenerek oluşturulmuşsa dilin göndergesel işlevde kullanılır. (ÖRNEK: Hegelin felsefesinin çıkış noktası bilim değil, tarihtir.)
  ” İleti, göndericinin iletinin konusu karşısındaki duygu ve heyecanlarını dile getirme amacıyla oluşturulmuşsa dil heyecana bağlı işlevde kullanılır. (ÖRNEK:Böyle olacağını tahmin ediyordum;gerçekten çok üzüldüm.)
  ” İleti, alıcıyı harekete geçirmek üzere düzenlenmişse dil alıcıyı harekete geçirme işlevinde kullanılır. (ÖRNEK: Hemen buradan gidelim.)
  ” İleti, kanalın iletiyi iletmeye uygun olup olmadığını öğrenmek amacıyla düzenlenmişse kanalı kontrol işlevinde kullanılmıştır. (ÖRNEK: Beni anladınız değil mi?)
  ” İleti, dille ilgili bilgiler vermek üzere düzenlenmişse dil ötesi işlevde (ÖRNEK: Fiil cümledeki işi, oluşu, hareketi bildirir.)
  ” Ve iletinin iletisi kendinde ise dil şiirsel işlevinde (Poetik) kullanılır.(ÖRNEK: Bir garip ölmüş diyeler / Üç günden sonra duyalar / Soğuk suyla yuğalar / Şöyle garip bencileyin.)
  ” Edebî metinlerde, şiirsel işlevinin hakimiyetinde dilin diğer işlevleri de kullanılır.” Bazı metinlerde, birkaç işlev birlikte kullanılabilir.
  ” Dil şiirsel işlevinde kullanıldığında iletinin iletmek istediği husus, iletinin kendisinde aranmalıdır. Bu durumda ileti kendi dışında herhangi bir şeyi, herhangi bir olguyu ifade etmez, yansıtmaz.
  ” Obje iletinin kendisidir. Ancak bu, iletinin insandan, hayattan ve yaşanılan dünyadan soyutlanması değildir. Burada sanata özgü gerçeklik vardır.
  ” Kelimeler farklı ortamlarda değişik anlamlar ifade edecek şekilde kullanılabilir. Bu kullanımlara BAĞLAM adı verilir.
  ” Kendi dışında başka bir şeyi gösteren, düşündüren onun yerini alabilen nesne, görünüş ve olgular GÖSTERGEdir. Örn.: Ülkelerin bayrakları,onların bağımsızlıklarının göstergesidir.+ Yorum Gönder
günlük hayatta dil
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi