Yanak içi epitel hücrelerinin incelenmesi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yanak içi epitel hücrelerinin incelenmesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yanak içi epitel hücrelerinin incelenmesi

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: yanak içi epitel hücrelerinin incelenmesi

  AĞIZ İÇİ EPİTEL HÜCRESİ VE SOĞAN ZARI HÜCRESİ İNCELEMESİ


  DENEYİN AMACI : Yanak içi epitelyum hücrelerini gözleyerek hayvan hücrelerinin yapısı hakkında bilgi edinmek. Soğan zarı hücrelerini gözleyerek bitki hücrelerinin yapısı hakkında bilgi edinmek ve bitki hücrelerinin yapısını öğrenmek.
  KULLANILAN MALZEMELER: Mikroskop, lam, lamel, bisturi, kuru soğan, kürdan, kurutma kağıdı (kağıt havlu), damlalık, metilen mavisi veya iyot çözeltisi.
  DENEYİN YAPILIŞI, ANALİZİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ:
  A. Ağız İçi Epitel Hücreleri:
  1. Lam üzerine küçük bir damla su damlatınız Temiz kürdan yardımı ile yanak içerisinden aldığımız numuneyi lam üzerindeki suya karıştırınız (Kürdanı yanak içine çok hafif sürünüz, yanak içini zedelemeyiniz.). Üzerine bir damla metilen mavisi veya iyot çözeltisi damlatılıp lamelle kapatarak mikroskop altında incelenir
  2. Bazı hücreler üst üste veya parçalanmış olabilir. Hücreleri önce küçük objektif ile sonra büyük objektif ile gözleyiniz. En iyi gördüğünüz birkaç hücrenin şeklini çiziniz.


  B- Soğan Zarı Hücreleri:
  1. Bir adet kuru soğan alınarak ikiye bölünür Etki kısımlardan biri alınarak dış (tümsek) kısmında bulunan saydam ve çok ince olan soğan zarı bir pens yardımı ile alındıktan sonra dış kısmı üste gelecek şekilde lam üzerindeki bir damla suya düzgün bir şekilde konularak lamel kapatılır Hazırlanan numuneyi önce küçük sonra büyük objektif ile inceleyiniz.
  2. Aynı şekilde bir numune hazırlanarak üzerine bir damla metilen mavisi veya iyot çözeltisi damlatınız Numuneyi önce küçük sonra büyük objektif ile inceleyiniz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi