İpek böceği ve kurbağanın hayat döngüsü

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İpek böceği ve kurbağanın hayat döngüsü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İpek böceği ve kurbağanın hayat döngüsü

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: İPEK BÖCEĞİNİN HAYAT DÖNGÜSÜ  Bilimsel sınıflandırma
  Alem: Animalia

  Şube: Arthropoda

  Sınıf: Insecta

  Takım: Lepidoptera

  Familya: Bombycidae

  Cins: '''''Bombyx'''''

  Tür: '''''B. mori'''''


  Binominal adı
  ''Bombyx mori''
  Linnaeus, 1758
  İpek böceği (Bombyx mori), Bombycidae familyasından ördüğü kozalardan ipek elde edilen, dut yaprağı ile beslenen bir cins kelebeğin tırtılı.

  Kelebek yumurtalarını dut yaprakları üzerine bırakır, yumurtladıktan üç dört gün sonra ölür. Baharda taze dut yaprakları üzerindeki yumurtalardan larva halinde çıkan tırtıllar sık tüylü ve siyahtır. Büyük bir iştahla devamlı dut yaprağı yerler ve dört beş defa gömlek değiştirerek bir birbuçuk ayda 7 veya 8 santime ulaşırlar. Büyüdükçe renkleri açılır ve tüyleri kaybour. İyice büyüyüp de hücrelerine yerleşince üst dudağındaki delikten iplik halinde zamk gibi bir sıvı çıkararak kozasını yapmaya başlar.

  Tırtıl önce kozanın dış kısmını sonra kendi vücudunun etrafını örmeye devam eder ve görünmez olur. Eğer kendi haline bıraklırsa iki üç hafta içinde kelebek haline gelerek ördüğü kozayı parçalar ve dışarı çıkar. Bu yüzden kozayı parçalamadan kozalar sıcak suya atılır veya sıcak su buharına tutularak tırtıl öldürülür. Böylece ipek kozaları elde edilir. Bu kozalardan da tel şeklindeki ipek lifleri çıkarılıp ham ipek üretilir.

  Böceğin neslinin devamı için bir kısım kozanın parçalanıp kelebeğin çıkmasına müsaade edilir. Suni ipek kavak, göknar, söğüt gibi selülozca zengin olan ağaçlardan kimyasal yollarla elde edilen liflere denir.

  İpek kozalarıSuni ipek viskos metodu ile elde edilir. Belirtilen ağaçlar önce levha haline getirilir. Sonra kurutulur ve makinelere konularak lif lif parçalanır. Selüloz lifleri sac kaplarda birkaç gün bekletildikten sonra kükürtleme makinalarında 100 kilogramına 33 kilogram karbonsülfür karıştıralarak, belirli sıcaklıkta 2½ saat bekletilir. Bu arada selüloz renklenmeye başlar istenilen beyaz renk elde edilince kükürtleme kesilir. Elde edilen madde kesilir. Sonra platin alaşımından yapılmış çok ince delikli gözlerden asitli bir banyo içine fışkırtılır. Böylece gözlerden çıkan madde iplik haline gelir ve makaralara sarılır. Asit kükürt ve serbest tuzdan temizlenen madde suni ipek olarak piyasaya sürülür. Suni ipek tabi ipek kadar dayanıklı değildir.  kurbağanın yaşam döngüsü:

  Bir çok amfibinin yaşam döngüsü, dişinin vücudunun dışında döllenen yumurtalar dişi tarafından bırakıldığında, suda başlar. Ardından, dış solungaçlarıyla nefes alan larva, yada iribaş, yumurtadan çıkar. Düz kuyruğu büyüyen larva sudaki bitkilerle beslenir. Başkalaşım (metamorfosis) adı verilen bir süreç sonunda fiziksel değişimler gerçekleşir ve solungaçların yerini akciğerler alır. İribaş da otobur bir hayvandan etobur bir hayvana dönüşür. Amfibiler, genellikle, 3-4 yaşlarında erişkin olurlar.

  Bilinmesi gereken kelimeler

  Solungaç: Sudaki oksijeni kullanabilen bir soluma organı

  Yaz uykusu: Sıcak ve kuru yaz aylarında görülen eylemsizlik durumu

  Kış uykusu: Soğuk kış aylarında görülen eylemsizlik durumu

  Omurgasız: Belkemiği olmayan hayvan

  Omurgalı: Belkemiği olan hayvan

  Larva: Hayvanın, ergin haline benzemeyen ve erginleşmek için başkalaşım (metamorfosis) geçirmesi gereken, ilk şekli.

  Tüm amfibiler aynı üreme şeklini göstermezler. Semenderler tüm yaşamlarını karada geçirirler ve tam şekillenmiş yavru doğururlar. Diğerleri, ormanlık alanlarda nemli yerlere yumurta bırakır ve yumurtalardan yetişkinlerin küçülmüş biçimleri çıkar. Bazı su kelerlerinde solungaçlar tüm yaşamları boyunca kalır. Benekli kırmızı su keleri gençlik dönemini kırmızı semender olarak karada geçirir ve gelişerek bir ergin gibi yaşamak için suya geri döner. 3. 3
  Ziyaretçi
  ipek böceğinin ve kurbağanın hayat döngüsü bu sayfada çok güzel belirtilirmiş 4. 4
  Ziyaretçi
  Bence çok güzel bir hayat döngsü

 5. 5
  Ziyaretçi
  coook uzun

 6. 6
  Ziyaretçi
  bencede çok güzel anlatılmış bayıldım bu site süpermiş tavsiye ederim =D

 7. 7
  Ziyaretçi
  kurbağın hayat döngüsü

 8. 8
  Ziyaretçi
  öncelikle teşekkürler proje ödevim vardı bu sayfadan yaptım bence uzun deildi az da deildi ama zaten hangi siteye girseniz zaten daha uzun güzel belirtmişsiniz teşekkürler süpersiniz

+ Yorum Gönder
kurbağanın hayat döngüsü,  kurbağanın yaşam döngüsü,  kurbağaların yaşam döngüsü,  kurbağanın hayat döngüsü nasıldır,  kurbağanin yaşam döngüsü
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi