Nüfus Sayımı Nedir Kısaca

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Nüfus Sayımı Nedir Kısaca ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Nüfus Sayımı Nedir?

  Nüfus sayımı, ev, meslek, eğitim düzeyi, çocuk sayısı gibi alanları kapsayan özellikleriyle ülke nüfusunun nicel ve nitel durumunu belirlemek amacıyla belirli aralıklarla yapılan sayım. 3. 3
  Ziyaretçi
  1. Ülkenin nüfus sayısını tespit etmek için yapılan sayım.

  2. Bir ülke nüfusunun nitelik ve niceliği üzerinde gerekli verileri saptamak amacıyla belli aralıklarla yapılan sayma işlemi. 4. 4
  Ziyaretçi
  nüfus sayımı ev,meslek,eğitim düzeyi,çocuk sayısı,gibi alanları kapsayan özellikleriyle ülke nüfususunun nicel ve nitel durumunu belirlemek amacıyla belirlemek amacıyla belirli aralıklara yapılan sayım.

 5. 5
  Ziyaretçi
  bu siteyi yapana çok teşekkür ederim sosyal ödevimi yaptım :)

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok saolun işime çok yaradı hemde kısaca. *-*

 7. 7
  Ziyaretçi
  gerçekten çok işime yarada çok ama çok saolun sayenizde sosyalden yazılıda 100 aldım allah razı olsun

 8. 8
  Ziyaretçi
  Nüfus sayımı, ev, meslek, eğitim düzeyi, çocuk sayısı gibi alanları kapsayan özellikleriyle ülke nüfusunun nicel ve nitel durumunu belirlemek amacıyla belirli aralıklarla yapılan sayım.


  Gerçek anlamda çağdaş nüfus sayımı 17. yüzyılda gelişti. Daha önceleri de zaman zaman bir ülke de yaşayanları, vergi yükümlülüklerini ve değerli malları saptamaya yönelik dökümlerin çıkarılmasına karşın, amaçlar ve kullanılan yöntemlerbugünkünden farklıydı. En önemli fark bu dökümlerin vergi yükümlülerini, askere alınacakları ya da angaryaya koşulacak kişileri belirleme ve kaçakları önleme düşüncesini taşımasıydı. Ayrıca belli bir bölgede yaşayan herkesin ya da en azından temsili bir grubun sayımı yapılmaz, yalnızca aile aile reisleri ya da askerlik çağındaki erkekler kaydedilirdi.

  17. yüzyıldan bugüne nüfus sayımı birbirine koşut üç evreden geçti;
  Genel bilimsel ve yönetsel amaçlarla bütün ülke çapında sayım düşüncesinin ortaya atılması ve bu görüşün yaygınlaşması
  Sayımla ilgili yönetim tekniklerinin gelişmesi, sayıma katılanların yanıtlarının gizliliğinin yasal güvenceye bağlanması
  Toplanan verilerin derinleştirilerek sistemli hale getirilmesi

  Günümüzde en verimli bilgi kaynaklarından biri durumuna gelmiş olan nüfus sayımları yalnız artış, dağılım, yaş ve cinsiyet gibi demografik eğilimleri göstermekle kalmaz, çalışan nüfusun dağılımındaki değişmeleri, yaşam düzeyi, eğitim ve istihdam durumunu bölgesel ve grupsal farklılıkları da ortaya koyar. Sayımlardan elde edilen bilgiler başka tür bilgilere ulaşmayı da kolaylaştırır. Örneğin her tür araştırmada yararlanılabilecek örneklemlerin, doğum ve ölüm oranlarının, sigorta istatistiklerine ilişkin tabloların çıkarılmasında, iktisadi dalgalanmaların çözümlenmesinde temel bilgileri sağlar. En önemlisi ulusal, yerel, kamusal, özel her türlü planmalama için çok gerekli olan gelecekle ilgili tahminlerin yapılmasına olanak verir.

  Nüfus sayımı belli bir andaki nüfusun görünümünü verir. Bireyin doğduğu yer, eğitimi, doğan çocuklarının sayısı gibi geçmişle ilgili soruları içermesine karşın, her sayım tarihsel bir kayıttan çok, güncel bir rapor olarak daha kesin bilgiler içerir. Tarihsel eğilimler ancak birbirini izleyen sayımlarla ortaya çıkar.

 9. 9
  Ziyaretçi
  Ay cok tsk bunu yazan kisi ve siteye hahay col mutlum cunku odevimi yaptim

 10. 10
  Ziyaretçi
  Wallaha benimde çok işime yaradı Teşekkürler

 11. 11
  Ziyaretçi

  Gerçekten işime yaradı. Çok teşekkür ederim :)

 12. 12
  Ziyaretçi
  sağolun pampalar sosyal ödevimi yaptım

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
nüfus sayımı nedir,  nüfus sayımı nedir kısaca,  nufus sayimi nedir,  nufus sayımı nedir ,  nüfus sayımı nedir kısa
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 53 kişi