Osmanlı devletinde toplumsal hoşgörü ve etkileşim

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Osmanlı devletinde toplumsal hoşgörü ve etkileşim ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Osmanlı devletinde toplumsal hoşgörü ve etkileşim

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: osmanlı devletinde toplumsal hoşgörü ve etkileşim

  Osmanlı devlet anlayışında hoşgörü vardır.Höşgörülü bir idare kurulmuştur.Azınlıklara hoşgörülü davranılmıştır.

  Osmanlı Devleti’nde değişik kültürlere mahsus pek çok etnik topluluk mevcuttu. Bunlar Türkler, Boşnaklar, Arnavutlar, Hicazlılar, Kazaklar, Libyalılar, Tunuslular,……vb. idi. Osmanlılar, bu kavimleri uzun bir dönem adaletli ve hoşgörülü bir şekilde yönetmişlerdir.

  Osmanlı Devleti’nde Hristiyan ve Yahudi toplulukları, Müslümanlar gibi “hür” tebaa’dan sayılırdı. Müslüman olmasalar bile esir edilemezler ve köle olarak kullanılamazlar idi. Bunlara ait kilise ve havralar devlet tarafından gözetilirdi.

  Hristiyan ve Yahudi tebaa, mal ve mülk sahibi olabilirdi. Devletin miri toprak üzerinde Müslümanlara tanıdığı haklardan bu kavimler de yararlanmaktaydı. Cemaatlerin kendi din ve geleneklerine göre oluşturdukları kurallar, devletin kadıları tarafından kanun olarak telakki edilirdi. Ayrıca bu topluluklar kendi aralarında esnaf birlikleri oluşturmak suretiyle ticaret yapabilirdi.

  Osmanlı Devleti, idaresi altındaki toplulukları yönetmede büyük bir başarı göstermişti. Bu başarıda Osmanlıların diğer Türk devletlerinin tecrübelerinden yararlanmaları, halka karşı adaletli ve hoşgörülü davranmaları etkili olmuştur. 3. 3
  Ziyaretçi
  arkadaşlar 7.sınıf türk tarihine yolculuk ünitesinin toplumsal hoşgörü ve etkileşim konusunun osmanlı avrupa etkileşimi lütfe hemen cevaplarmısınız bugünn bitmesi gerekiyo ödevin 4. 4
  Ziyaretçi
  kanuni sultan süleyman 16 ağusros tarihli fermanında halktan fazla vergi toplanmamasını istedi.her türlü vergiyi sadece kanunlar çerçevesinde toplattırsın.
  osmanlının hşgörüsü başka kıtalara da uzandı.2. abdülhamid 18 eylül 1894 tarihinde binlerce kilometre uzaklıktaki amerikada orman yangınlarından zarar görenlere yardım gönderdi.irlandada kıtlık yaşayanlara yardım gönderdi.hindistana kıtlık nedeniyle bağdat ve basradan zahire satın alıp gönderme talimatı verdi.

+ Yorum Gönder
osmanlıda toplumsal hoşgörü ve etkileşim,  osmanlı devletinde toplumsal hoşgörü ve etkileşim,  toplumsal hoşgörü ve etkileşim,  osmanlıda hoşgörü örnekleri,  osmanlıda hoşgörü ve etkileşim
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 14 kişi