Ezberleme teknikleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ezberleme teknikleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ezberleme teknikleri nelerdir

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: ezberleme teknikleri nelerdir

  Bilgiyi organize etmenin anahtarı kendinize bir düzen kurup aklınızı bürokrasi zincirine dönüştürmemektir.

  Daima mantıklı bir akılcılık arayın. Örneğin, bir kitap aldığınız zaman kitabın anafikrini anlamak için içeriğini okuyun. Daha sonra her paragrafın ne içerdiğini tahmin etmek için beş dakika harcayın. Okumaya başladığınız zaman her görüşün birbirinden ne kadar farklı olduğunu görüp materyalin birbiri ile ne kadar bağlantılı olduğunu göreceksiniz.

  Bir fikrin size açıklanmasından çok, fikri kendiniz tasarlayıp, önerme ve sonuçları kendiniz ortaya çıkarmayı deneyin. Bu şekilde bir şeye odaklanıp, proje hakkında bilgi edinip, bilgileri istediğiniz gibi analiz edebilirsiniz. Bu size bilginin anlatılmasından daha faydalıdır. Zihninizdeki bilgileri sağlamlaştırır. Bu sizi daha çabuk bir neticeye götürür ve materyalin güvenilir olmasını sağlar.

  Yahudilik öğreniminde, Tora’nın ve Talmud’un her bölümüne esasını ifade eden isimler veririz ve sonra her bölüm için özet yazarız. Örneğin, 48 Yol tanımlanmış esaslardır ve bilgilere erişebileceğimiz bir indeks gibidir.

  Dikkat edin ve bağlantıyı görün. Bilgiyi son derece idare edilebilir hale sokar ve yolun üzerinde size danışmanıza ve hatırlamanıza yardım eder. Bunu her öğrendiğiniz şeyde deneyin. Hadi şimdi yarım saatlik bir yatırıma değer.  MANTIKLI SİSTEM

  Çek defterini dengeleyemeyen birini düşünün. Masası depozit fişleri, hesap dökümanları ve kredi kartı fişleri ile dolu olsun. Bu kaostan kurtulmak çok zordur. Pes etmesi daha doğru olur.

  Yaşamak bilgi ile olur. Her gün yaşam hakkında bir şeyler öğrenirsiniz.Onu düzenlemezseniz, ayrı parçaları sizi baskı altına alır, iyimserliğinizi öldürür. “Geçmişteki bazı fikirleri unuttum, büyük bir ihtimalle bunu da unutacağım.” Dersiniz kendinize.


  Yeni önemli bir projeye başlamadan önce, bilgi depolamak için yeni bir dosya açın. İnsanlarla iletişim, para idaresi, çocuk yetiştirmek,. Bilgi organize ederken gayretli olun. Yeni güzel bir bilgi veya madde ile baş başa kaldığınız zaman tıka basa bir yere doldurmayın.

  Örneğin bir aile kuruyorsanız , değişik araçlarla çocuk yetiştirmenin yolunu bir araya getirin. Çocukların fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak sağlıklı olmalarını ister misiniz? Yoksa çok geç olabilir.

  Birtakım faktörleri öncelikle ofisinizde toplamak yeterli değildir. Buna paralel olarak zihinsel bir dosya açmak önemlidir. Acil olarak basılı yazılara başvurmadan bilgilere başvurmak mecburiyetindesiniz.

  Başka bir anahtar metod ise, fikrin ardındaki ana fikri ve özü yakalamaktır.Bu bir tomar detayı ezberlemekten daha kolaydır. Bilgeler bunu kağıt para ve bir çuval dolusu madeni para ile kıyaslarlar.  EZBERLEME YÖNTEMİ

  Fikrin basit farkındalığı yeterli değildir. Bir fikre gerçekten sahip olmak için onu ezberlemeniz gerekir.Ezberleme olağanüstü güçlü bir şeydir. Fikir bizimdir ve kolay ulaşılabilir bir şekilde beynimize yerleşmiştir.  Bir fikri ezberlemenin iki yolu vardır:

  1. Belirli aralıklarla defalarca tekrarlamayın.

  2. Mantıksal akışı çözün.

  Hangisi daha iyi metottur? İkinci model: Diyelim ki, siz insan vücudundaki tüm kemikleri ezberlemek istiyorsunuz. 1. Metot bunları alfabetik sırada ile her birini ismi ile ezberlemektir. 2. Metot ki bu mantıklı olan yoldur; kafadan başlayıp ayaklara kadar sıra ile ezberlemektir. Bu yolla her kemik sıra ile mantıklı bir şekilde öbürünü ve bir sonrakini hatırlatır.

  Akıl, hafızayı güçlendiren araçları sever. Bir fikrin gerekliliğini özetleyin ve onu yakalayabileceğiniz kolay bir yere kaydedin. Bu yolla karalama yaptığınız şeylerle uğraşacağınıza, bütün fikri yeni baştan inşa edeceksiniz.  Etkili hafıza teknikleri:

  1. Her fikir için bir veya iki tane tanım elde edin.

  2. Her kavramın ilk harfini alıp bazı komik kelimeler üretin.

  3. Hayali bir görüntü veya hikaye üretin ki, tüm anahtar kavramlar beraber gözüksün. Görüntü ne kadar çirkin olursa hatırlamak daha kolaydır.

  4. Fikirleri bir şarkı yapın. Tempo ve ritimlerle birtakım seri kelimeler hatırlanabilir.

  Herşeyi ezberlemek için büyük zihinsel bir blok vardır, bir başladınız mı çok hoş ve kolay gelir. Başlamak için “Pirke Avot”u ezberleyin ve yolda yürür gibi tekrarlayın. Kod kelimeleri not alın ve hep yanınızda bulundurun. Bu sizin için bir başvuru kaynağıdır.  DOSYALAMAK, DEĞERLENDİRMEK, ELEMEK

  Eğer bilgi güç ise, unutmak en büyük zayıflıktır.

  Burada ismi unutulmuş makine gibi iki alet var. Biri “hatırla”, diğeri “unut” düğmesidir. Siz hiç bir telefon numarası alıp “Muhakkak bunu hatırlayacağım” dediniz mi? ve bir dakika sonra aklınızdan uçup gitti mi? Bu olağandır. Unut düğmesine bastınız. Ancak milyoner “Bu benim 25 hatlı numaramdır” der ve problem yoktur! Hatırla düğmesine bastınız ve üstelik sert bir şekilde!

  Değerli bir bilgi işittiğiniz zaman şöyle karar verin: Bu önemlidir, bunu hatırlamak istiyorum ve muhafaza edeceğim. Sizde bu güç var ve hemen düğmeye basın.

  Yeni bir bilgi projesi edinemiyorsanız, her günün sonunda öğrendiğiniz gerekli şeyleri gözden geçirin. Örneğin; iyi bir makale okuduysanız, ana noktaları inceleyin, değerli olanları dosyalayın!

  Daha ileride kendinize öğrendiklerinizi gözden geçirmek için zaman tanıyın. Günlük hayatta bazı şeylerle ilgilenmiyorsanız, bazı şeyleri unutmak kolaydır. Gözden geçirmek hem hatırlamanıza yol açar, hem de fikirler arasındaki kavram bağlantılarını gerçekleştirir.

  Fazla bilgi yüklemekten sakınmak için, periyodik olarak dosyalama sisteminizi yenileyin. Boş bazı bilgiler kafanızı kurcalar ve oyalar. Yeniden gözden geçirme sistemi ve değerlendirme sistemi uygulayın. Hangi konuların geçerli olduğunu ve hangilerinin sizi ilgilendirmediğini inceleyin. Tıpkı bir bilgisayarda olduğu gibi istemediğiniz bilgileri yok etmek için “sil” düğmesine basın.

  Bu sadece bilgiyi uygulamak ve geliştirmek demek değildir. Eğer kendinizi olumsuz bir aktivite içinde bulursanız, baskı altında iseniz, o zaman bu aktiviteyi yok etmek için karar verin. Sağlıklı bir yaşamınız olması gerekir, aynı zamanda sağlıklı kafa ve yaşama karşı sağlıklı bir tutumunuz olması gerekir. Çürük elmaların sizin sindirim sisteminizi bozmasına izin vermeyin.  PLÂNLAR VE ÖNCELİKLER

  Aklınızı organize etmenin en hayati yolu öncelikleri oturtmanızdır. Aklınızı organize etmenin ihtiyacını göstermek için, sorular sorun ve ne kadar çabuk cevaplar alacağınızı göreceksiniz.

  Hayatın 3 kategorisi hakkında ne dersler öğrendiğinizi kendinize sorun.

  1. Ben kendim arasındaki sorun ve kavramlar:

  Hayatın amacı nedir? Hedeflerim, rüyalarım ve hayallerim nelerdir? Bunlara nasıl ulaşabilirim? Yeteneklerim nelerdir? İyi taraflarım nelerdir? Hayattan ne istiyorum?

  2. Ben ve başkaları arasındaki sorun ve konular:

  Arkadaşlarım ile olan ilişkilerim hakkında ne biliyorum? Aynı zamanda akraba, arkadaş ve toplum ile olan ilişkilerim hakkında ne biliyorum?

  3. Ben ve Tanrı arasındaki sorun ve konular:

  Gerçekler, iyilikler hakkında ne biliyorum ve bu dünya ne amaçla kuruldu ve yaratıldı? Tanrının bana verdiği haklar nelerdir? Benim yapmam gereken sorumluluklarım nelerdir?

  Şimdi hayatın planları içinde bu fikirleri öne alın. Günlük, haftalık, aylık, 5 yıllık ve 15 yıllık planlarınız olmalı. Önceliklerinizi nasıl öne alabilirsiniz?

  Mezartaşınıza ne yazılmasını istersiniz? Bu soruyu sormak çok güç gerektirir ve acı verir.

  Önceliklerinizi doğru muhafaza edin. Her insan doğru şeyi yapmak için ölmeyi istiyor. Bu gerçektir. Kendi hayatınızı kurtarmak için 1000 masum çocuğu öldürür müydünüz? Bunu yapmaktansa kendi hayatınıza son verirdiniz.

  Eğer hepimiz doğru şey için ölmeyi istiyorsak, bu önceliklerimiz için bir şey ifade etmiyor mu? Evet! Sabah kalktığınız zaman kendinize şunu hatırlatın: “Doğru şeyi yapıp iyi bir insan olmak istiyorum”. Tabii bunu gün boyunca unutabilirsiniz. Er geç bunun için birşeyler yapacaksınız.

  Kendinize sorun: “Doğru şey nedir? İyi insan nedir?”. “Bunu ortaya çıkarmak için biraz zaman harcamam lazım!”

  Yahudilikte önceliklere odaklanmamız lazım. Bunu da Şema’yı günde iki kere ezbere okumak ve kapılarımıza Mezuza koymakla yapabiliriz.Dinle İsrael ,Ad. Tanrımızdır,Ad. Tektir. Bu çok büyük bir keyiftir ve hayatın özlü gerçeklerinden birisidir.

  Önceliklerinizi iyi bilin . Bunları tamamlayıp başarmadan plan yapmanın gereği yoktur.  NEDEN BİLGELİKTE AKLINIZI ORGANİZE ETMEK BİR UNSURDUR?

  1. Bilgiyi ve bilgeliği organize etmek hayatı kontrol etmenin en önemli adımıdır.

  2. Yolunuza enteresan bir şey çıktığı zaman bunu aklınızda dosyalayın ki ihtiyacınız olduğu zaman bunu kullanıp çoğaltabilesiniz.

  3. Öğrendiğinizi anlarsanız, bu sizin olur. Aksi takdirde bu yüzeysel veya yarım yamalak ise ileride yok olacaktır.

  4. Hatırlamak için bilinçli olarak karar vermezseniz unutursunuz.

  5. Bir bilgiyi bir araya getirmeye değerse, o zaman organize etmeye düzenlemeye de değer.

  6. 5-10 ve 15 yıl içinde neyi başarmak istersiniz?

  7. “Gözden uzak, akıldan uzak”. Önceliklerinizi gözden geçirin ve ön plana alın.

  8. Kafanız karıştığı sürece, acı ve kaos hissedeceksiniz.

  9. Gereksiz bilgileri silmek , hayatınızı kontrol etmenizi sağlar.

  10. Doğru bilgiyi doğru zamanda bulun.

  11. Bilgi idaresi hakkında uzmanlaşın. Organize edin, kontrol edin ve idare edin.+ Yorum Gönder
ezber teknikleri nelerdir,  pi sayısını ezberlemenin kolay yolu,  ezber teknikleri,  soru ezberleme yöntemleri,  pi sayısı nasıl kolay ezberlenir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi