Ailedeki ve toplumdaki sorumluluklarımız nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ailedeki ve toplumdaki sorumluluklarımız nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ailedeki ve toplumdaki sorumluluklarımız nelerdir

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: ailedeki ve toplumdaki sorumluluklarımız nelerdir

  Birey Olarak Aile ve Topluma Karşı Sorumluluklarımız Nelerdir?
  Vatandaş: Aynı topraklar üzerinde yaşayan ve aynı devlete bağlı bireylere denir. Vatandaşlık önemli ve kutsal bir bağdır.Vatandaşlık hak ve görevleri dörde ayrılır.

  1-SEÇME VE SEÇİLME HAKKI:
  Milletvekilimuhtar belediye başkanı ve diğer temsilcilerin katıldığı seçme işine seçim denir. 18 Yaşını dolduran her Türk genci seçme hakkına sahiptir. Seçimlere katılmak bireylerin hakkıdır.

  2-KANUNLARA UYMAK
  Devlet toplumun düzenini sağlamak için kurallar koyar. Aile okul ve toplum kurallarına uymak bize yarar sağlar. Kanunlara uymayanlar cezalandırılır. Kanunlara uyulmadığı zaman toplumun düzeni bozulur. Kanunlara uymazsak suçlu duroma düşeriz.

  3-VERGİ VERMEK:
  Devletin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için insanlardan aldığı paraya vergi denir. Vergi paraları bize: yol, okul, hastane, köprü olarak geri döner. Ülkemizdeki vergiler başlıca şunlardır: Gelir vergisikurum vergisi, emlak vergisi, damga vergisi ve katma değer vergisidir.

  4-ASKERLİK YAPMAK:
  TC vatandaşı ve sağlıklı olan 20 yaşındaki herkes askere gider. Yurtta ve Dünyada geleceğimizi güvence altına almak güçlü bir orduyla olur. Ülkemizi korumak için Türk Silahlı Kuvvetleri çalışır. Bunu da havakaradenizkuvvetleri ile sağlarlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi