Allah'ın herşeyi bir ölçüye göre yaratması ne demektir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Allah'ın herşeyi bir ölçüye göre yaratması ne demektir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Allah’ın herşeyi bir ölçüye göre yaratması ne anlama gelir

  Allah kainata her varlığı belirli bir ölçü içinde, özenle yaratmıştır. Bu nedenle Allah'ın yarattığı varlıklarda güzellik, uyum , ahenk ve denge vardır. Bu da Allah’ın sonsuz ilim ve kudretini gösterir. Aslında kainat sürekli olarak sessizce bize bu dersi verir. Bu konu ile ilgili bazı ayetlerde

  "...Onun katında her şey bir ölçü (miktar ) iledir.(Rad suresi, ayet 8)
  " Biz her şeyi bir ölçüye göre yarattık" (Kamer suresi, ayet 49)
  "... Her şeyi yaratan ve bir ölçüye göre düzenleyen Allah'tır" (Furkan suresi, 2) 3. 3
  Ziyaretçi
  Alah Her Şeyi Bir Ölçüye Göre Yaratmıştır
  Yaratmak ne demektir?

  Yaratmak ölçüp biçmek, yoktan var etmek, bir şeyden başka bir varlık yapmak anlamına gelir. Allah'ın "yaratma" sıfatı vardır. Allah'ın yaratma sıfatı "tekvin" kavramıyla ifade edilmiştir. Allah evrendeki her şeyi tekvin sıfatının gereği olarak yaratmıştır. Kur'anıkerim'de geçen "O, göklerin ve yerin yaratıcısıdır. Her şeyi o yaratmıştır." (En'am suresi 101) ayeti bütün varlıkların Allah tarafından yaratıldıklarını ifade etmektedir. Çünkü yaratmak sadece Allah'a özgüdür. O, bir şeyin olmasını istediğinde sadece ona ol demesi yeterlidir.

  Allah her şeyi niçin bir ölçüye göre yaratmıştır?

  Allah evrende yarattığı her varlığı belirli bir ölçü içinde, özenle yaratmıştır. Bu nedenle Allah'ın yarattığı varlıklarda güzellik, uyum ve denge vardır. Bu konudaki ayetlerden bazıları şöyledir:
  ". Her şeyi yaratan ve bir ölçüye göre düzenleyen Allah'tır" (Furkan suresi, 2)
  ".Onun katında her şey bir ölçü (miktar ) iledir.(Rad suresi, ayet 8)
  " Biz her şeyi bir ölçüye göre yarattık" (Kamer suresi, ayet 49)
  Allah, evrendeki yarattığı her varlığa yapacağı işe uygun yapı, biçim, özellik ve yetenek vermiş; onların yaratılışını bir takım amaç ve hikmetlere dayandırmış, boş ve yersiz hiçbir şey yaratmamıştır. Bu konuda Yüce Allah Kur'an'da şöyle buyurmaktadır:
  "Biz gökleri yeri ve ikisi arasındakileri bir oyun ve bir eğlence olsun diye yaratmadık. Biz onları hak ve hikmetle yarattık." (Duhan suresi, 38-39. ayetler)
  "Güneşi ışıklı, ayı da parlak kılan, yılların sayısını ve hesabını bilmeniz için aya evreler koyan Allah'tır. Allah, bunları boş yere yaratmamıştır. O, ayetlerini düşünen bir toplum için ayrıntılı olarak açıklıyor." (Yunus suresi, 5)
  Allah'ın her şeyi bir ölçüye göre yarattığına örnekler

  Evrende mükemmel bir düzen ve uyum vardır. Yüce Allah, yaratmasındaki mükemmelliği, evrende var olan düzen ve uyuma Kur'an'da şöyle belirtmektedir: "Rahmanın yaratışında hiçbir uyumsuzluk göremezsin. Bir kere daha bak! Hiçbir çatlak(düzensizlik) görüyor musun?" (Mülk suresi, 3. ayet)
  Dünyanın kendi eksine etrafında dönüş hızı, ayın dünyaya olan uzaklığı, atmosfer tabakasının kalınlığı, havadaki gaz miktarı vb. evrende mükemmel uyum olduğunu gösterir. Kur'an'ın işaret ettiği ölçülü yaratılış ile ilgili bilimsel gerçeklerden bazıları şunlardır:


  Dünya kendi ekseni etrafında saatte bin mil hız yapar. Eğere böyle değil de saatte yüz mil hız yaparak kadar dönseydi, gündüz ve gece şimdi olduğundan daha uzun olurdu. Bu durumda bitkiler gündüz yanar, kalan olursa da onlarda donardı.
  Ay, dünyamıza şimdiki noktasından 50 bin mil ötede olsaydı, yeryüzünde med-cezir(gel-git) olayları sonucunda bütün kıtalar günde iki defa su altında kalırdı.
  Dünyamızın çevresini saran atmosfer tabakası biraz daha ince olsaydı, atmosferde yanıp parçalanan binlerce meteor, o zaman dünyamıza rahatlıkla ulaşabilir ve her şeyi yok ederdi.
  Mevsimlerin sürekliliği, gece ile gündüzün birbirini izlemesi, su döngüsü, yeryüzünde yaşamın oluşması da evrende mükemmel bir düzenin olduğunun en açık delilidir 4. 4
  Ziyaretçi
  yok bişi güzel yazmışınız ya saolun işime de yaradı valla tşkkrler

 5. 5
  Ziyaretçi
  Allah öyle bir düzen yaratmışki insan içinde uyum var.

 6. 6
  Ziyaretçi
  Konuyu çok güzel anladım saol

 7. 7
  Ziyaretçi
  bir şey değil siz öğrenin biz çok veririz böyle bilgiler

 8. 8
  Ziyaretçi
  belllı bellı göze girmek icin diyon kesin

+ Yorum Gönder
allahın herşeyi bir ölçüye göre yaratması ne demektir,  allahın herşeyi belirli bir ölçüye göre yaratması ne demektir,  allahın herşeyi belli bir ölçüye göre yaratması ne demektir,  allahın herşeyi bir ölçüye göre yaratması
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi