Geleneksel el sanatlarının anlamı nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Geleneksel el sanatlarının anlamı nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Geleneksel el sanatlarının anlamı nedir

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: geleneksel el sanatlarının anlamı nedir

  Özellikle mimari eserlerde kullanılan, ahşap oymacılığı, alçı işleri, duvar resimleri, metal işleri, cam süslemeciliği gibi geleneksel el sanatlarımızın örneklerini belgeleyecek ve üretilen bilgiyi günümüz teknolojisine aktaracak nitelikte teknik ara eleman yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Geleneksel el sanatları programında teknik resim, temel sanat eğitimi, mesleki resim, malzeme bilgisi, sanat tarihi, Türk el sanatları tarihi, ölçme teknikleri, koruma ve restorasyon, geleneksel yapı süsleme teknikleri, ahşap işleme teknikleri gibi dersler okutulmaktadır.

  Gereken Nitelikler: Geleneksel el sanatları programında okumak isteyenlerin el becerisi, göz ve eli eşgüdümle kullanabilme, tasarım ve çizim yeteneklerine ve estetik görüşe sahip bedence sağlam, dayanıklı, dikkatli sabırlı kimseler olmaları gerekir.
  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Geleneksel el sanatları programını bitirenlere “Geleneksel El Sanatları Teknikeri” ünvanı verilir. Geleneksel el sanatları teknikeri çalıştığı kurumda yapılacak iş için gerekli malzemenin alınmasını sağlar, çalışacak elemanların niteliklerinin, sayılarının belirlenmesinde ve çalışma programının hazırlanmasında restorasyon mimarına, iç mimara yardımcı olur. Çalışmaların plana uygun olarak yürütülmesini sağlar. Uygulamaları bizzat yapar veya yaptırır.

  Çalışma Alanları: Milli Saraylar, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür Bakanlığının ilgili birimlerinde; yörede ve ülkedeki konuyla ilgili özel atölyelerde bulma imkânları vardır. Mezunlar ayrıca kendi özel atölyelerini kurarak piyasada çalışabilirler.

  Geleneksel El Sanatları Nedir, Geleneksel El Sanatları Ne İş Yapar, Geleneksel El Sanatları Maaşları, Geleneksel El Sanatları İş İmkanları, Geleneksel El Sanatları İş Çalışma Alanları, Geleneksel El Sanatları Mesleği Hakkında Bilgiler, Geleneksel El Sanatları Bölümünün Geleceği, Geleneksel El Sanatları Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Geleneksel El Sanatları Bölümü Tercih Edilir mi, Geleneksel El Sanatları Tanıtımı, Geleneksel El Sanatları Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Geleneksel El Sanatları Mezunları Ne İş Yaparlar , Geleneksel El Sanatları Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Geleneksel El Sanatları İş Bulma Durumu 3. 3
  Ziyaretçi
  ben anlamadım
  anlayan banada anlatsın gençlik+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi