Eşeysiz üremeye örnek canlılar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Eşeysiz üremeye örnek canlılar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Eşeysiz üremeye örnek canlılar

 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Eşeysiz üremeye örnek bazı canlılar

  Eşeysiz üreme
  Bölünerek,Sporla,Tomurcuklanarak,Rejenerasyonla,Çelikle,Yumru ile üreme olmak üzere değişik şekillerde olur.

  Bölünerek Üreme:Tek hücreli canlılarda görülür. Paramesyumda( terliksi hayvan) enine gerçekleşen bölünme, öglanada(kamçılı hayvan) boyuna gerçekleşir. Bakteri, amipte de görülür.

  Sporla Üreme:Bakteriler uygun olmayan koşullarda spor üreterek korunurlar. Mantarlar, sıtma mikrobu, çiçeksiz bitkilerde görülür.

  Tomurcuklanarak Üreme:Ata canlıda oluşan çıkıntılardan yeni canlılar meydana gelir. Bira mayası, sünger,hidra,polip mercanlarda görülür.

  Rejenerasyonla Üreme:Bazı omurgasız ayvanlarda, vücutlarından kopan parçadan yeni canlı oluşmasıdır.Halkalı ve toprak solucanlar eğer hayatsal organlarının bulunduğu yerden bölünürse, bölünen parçalardan yeni canlılar meydana gelir.

  Çelikle Üreme:Kavak, çilek, söğüt, gül, üzüm vb. bitkilerinden alınan parçadan (kök, gövde, yaprak) kök oluşarak yeni bitkinin oluşması olayıdır.

  Yumru ile Üreme:Patates, yer elması gibi bitkilerde görülen üreme şeklidir. Patates gibi bitkiler yumru gövdenin göz bulunan kısımları dikilerek çoğaltılır. Patatesler çok ender olarak tohumlada üretilir.
+ Yorum Gönder
bölünerek üremeye örnekler,  eşeyli üremeye örnek,  eşeyli üremeye 5 örnek,  esysiz uremepere ornek,  eseyli ureme ornekleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi