Yönetim nedir özellikleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yönetim nedir özellikleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yönetim nedir özellikleri nelerdir

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: yönetim nedir özellikleri nelerdir

  Yönetim: Yönetim bilimi idarenin kuruluş ve işleyişini inceleyen politika biliminin bir koludur. Bir başka deyimle yöneticilerin çalışmalarını inceleyen politika biliminin bir koludur. Konuları idare hukukunun konuları ile benzerlik gösterir. Fakat yönetim bilimi konuyu bir başka açıdan değişik biçimde inceler.


  YÖNETİMİN ÖZELLİKLERİ  Amaç Özelliği : Yönetim olayı ve olgusunun gerçekleşebilmesi için önceden belirlenmiş amaçlar dizisinin bulunması gereklidir.
  İşbölümü : İşlerin en iyi yapılabilecek olanlara göre bölümlenmesi gerekir. Bu ilke uzmanlaşmanın gereğidir. İşler çeşitli parçalara göre ayrılacak ve buna göre uzmanlar tayin edilecektir.
  Yaratıcılık : Yönetimde etkililiği verimliliği sürekli yükseltmek her zaman mümkün olduğuna göre, yöneticilerin yaratıcılığı motive etmeleri gereklidir.
  Basamaksal Özellik : Yönetimde birlikte çalışmayı temin etmek amacıyla çalışanların bir kısmının üst, bir kısmının ast konumuna geçerek işletmeyi birlikte yönetmeleri gereklidir.
  Demokratik Özellik: Yönetimde her durumda demokrasinin temin edilmesi gereklidir. Karar almada, uygulamada, kontrolde birlikte çalışma sağlanmalıdır.
  Grup Özelliği : Yönetim olayında bahsedebilmek için iki ya da daha fazla kişinin varlığı gereklidir.
  Rasyonellik Özelliği : Yönetimde planlar, kararlar, uygulamalar, kontroller sırasında etkinlik, verimlilik prensiplerinden yararlanılmalıdır.
  İletişim Özelliği : Yönetimde hem yatay, hem dikey boyutta iletişime bir olay olarak önem verilmelidir. 1


  YÖNETİMİN İŞLEVLERİ  Yönetim süreci üç evreden meydana gelmektedir. Bunlar;

  a) Hazırlık,

  b) Uygulama,

  c) Denetim, evreleridir.
  Yönetim sürecini oluşturan fonksiyonlar (unsurlar-safhalar) konusunda çok değişik görüşler öne sürülmekle birlikte genel kabul gören sıra ;
  a) Planlama

  b) Örgütleme

  c) Kadrolama

  d) Yöneltme

  e) Denetim+ Yorum Gönder
yönetim nedir,  yönetimin özellikleri,  yonetim nedir,  yonetim nedir ozellikleri ve ilkeleri nelerdir,  yönetim nedir özellikleri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi