Komşumuz olan ülkelerde çıkan bir karışıklık ülkemizi nasıl etkileyebilir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Komşumuz olan ülkelerde çıkan bir karışıklık ülkemizi nasıl etkileyebilir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Komşumuz olan ülkelerde çıkan bir karışıklık ülkemizi nasıl etkileyebilir





 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye





  Cevap: komşumuz olan ülkelerde çıkan bir karışıklık ülkemizi nasıl etkileyebilir
  Türkiye ve Komşu Ülkeler Coğrafyası denildiğinde, Türkiye ile birlikte, Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak ve Suriye gelir. Türkiye ve komşu ülkeler coğrafyasında; 9 ülkenin doğal, beşerî ve ekonomik olayların dağılışını, aralarındaki bağlantıları, sebep ve sonuçlarını incelenmiştir. Ülkeler, Türkiye ile karışlaştırmalı olarak ele alınmıştır. İşte bu nedenle, bu kitapta, Türkiye ile Komşu ülkelerin coğrafi özellikleri çok ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.
  Türkiye, farklı kültürlerin oluştuğu bir bölgede yer alır. Batısında Avrupa Birliği ile bütünleşmiş olmuş Bulgaristan ve Yunanistan yer almaktadır. Her ikisi de Ortodoks Hıristiyan olmasına rağmen, millet olarak farklıdırlar. Yunanistan Latin, Bulgaristan Slav kökenlidir. Yakın geçmişte Yunanistan ve Bulgaristan 400 yılan fazla Osmanlı hâkimiyetinde kalmıştır. Osmanlı hâkimiyetinden sonra, Yunanistan Batı Bloğu, Bulgaristan Doğu Bloğu içersinde kalmışlardır.
  Kuzeydoğudan 1989 yılına kadar Sovyetler Birliği ile komşu olan Türkiye, Sovyetlerin dağılmasıyla birlikte, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan (Nahçıvan) ile komşu olmuştur. Bu ülkelerden Gürcistan ve Ermenistan Ortodoks Hıristiyan, Azerbaycan ise Müslüman’dır. Doğudan Farsça konuşan ve Müslüman olan İran ile komşudur. Güneyden Arapça konuşan ve Müslüman olan, Irak ve Suriye ile komşudur.
  Türkiye’nin, komşuları ile ilişkileri son yıllarda gittikçe iyiye gitmekte ve eski düşmanlıklarda yumuşama görülmektedir.Bu ülkelerde karışıklık çıkarsa başta ülkemizin ekonomisi sosyal yapısı etkilenir..







+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi