Suyun bitkiler için önemi maddeler halinde

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Suyun bitkiler için önemi maddeler halinde ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Suyun bitkiler için önemi maddeler halinde

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: suyun bitkiler için önemi maddeler halinde

  Doğadaki su döngüsü denizler karalar göller nehirler gibi cansız ortamla canlılar arasında olur. Bu sırada kısa döngü ve uzun döngü olmak üzere iki farklı döngü gerçekleşir. Kısa döngüde denizlergöller ve nehirlerdeki sular buharlaşır. Oluşan buhar yağmur ve kar olarak yeryüzüne geri döner. Uzun döngüde karalardaki buharlaşma ve canlıların solunum terleme gibi olaylarla verdikleri su buharı atmosfere karışır. Bunlar tekrar yağmur kar olarak karalara ve denizlere döner. Bunun bir kısmı da yer altı sularını oluşturur . Suyun döngüsündeki dengenin bozulması insan yaşamını olumsuz yönde etkiler.


  Toprak için:Kayaçların fiziksel parçalanma ve kimyasal ayrışması için su gereklidir.

  Bitkiler için:Fotosentez için gereklidir.Topraktaki besin maddelerinin bitki kökleriyle alınması ve yaprağa taşınmasını sağlar.

  Hayvanlar için:İçilebilir su kaynaklarının devamını sağlar ve suda yaşayan canlılar için sağlıklı yaşam ortamının devamını sağlar.

  Suyun devamlılığı için:Temiz ve içilebilir su kaynaklarının oluşumu ve devamlılığını sağlar.

  Biyoçeşitlilik için:Türler için yaşam ortamı oluştururTür çeşitliliğinin devamını sağlar

  Ekosistem ve Madde Döngüsü:Ekosistemleri varlığını sürdürebilmesiniOksijen döngüsüKarbon döngüsüAzot döngüsünün devamını sağlarSu döngüsü olmazsa dünya ekosistemi ve diğer ekosistemlerin varlığından da söz edemeyiz.+ Yorum Gönder
suyun bitkiler için önemi maddeler halinde,  suyun bitkiler için önemi,  bitkilerin insan için önemini maddeler halinde yazınız
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi