Enzimlerin çalışmasına etki eden faktörler nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Enzimlerin çalışmasına etki eden faktörler nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Enzimlerin çalışmasına etki eden faktörler nelerdir

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: 1) Sıcaklık
  Çok yüksek sıcaklıklarda enzimlerin yapısı bozulacağından kimyasal olayın hızı yavaşlar enzimlerin en iyi çalıştıkları sıcaklık aralığı 35 ile 37 derecedir. Düiük sıcaklıklardan etkilenmezler.

  2) Enzim Miktarı
  Enim miktarı arttıkça reaksiyon hızı da artar.

  3) Madde Miktarı
  Madde miktarı arttıkça olayın hızı da artar. Sonra sabit kalır.

  4)Su
  Su olmadan enzimler çalışmazlar

  5) pH Değeri
  Enzimlerin en iyi çalıştıkları pH 7'dir.

  6) Aktivatör Madde
  Enzimlerin hızını arttıran maddelerdir.

  7) İnhibitör Madde
  Enzimlerin hızını yavaşlatan maddelerdir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Enzimlerin Çalışmasına Etki Eden Etmenler Nelerdir?
  Protein yapıda olan enzimlerin çalışmasını etkileyen birçok faktör bulunur.

  a) Enzim Konsantrasyonu
  Ortamda yeterli miktarda substrat var ise; reaksiyonun hızı, enzim konsantrasyonu ile doğru orantılı olarak artar.

  b)Substrat Konsantrasyonu
  Ortamda yeterli miktarda enzim bulunduğu durumda, substrat miktarını artırmaya devam ettiğimiz taktirde bir müddet sonra reaksiyonun hızı sabitleşir. Çünkü, ortamda bulunan enzimlerin tümü substratlarla reaksiyona girmiş olur.

  c)Sıcaklık

  Enzim reaksiyonları vücut sıcaklığında hızlıdır. Sıcaklığın düşmesi reaksiyonu yavaşlatır, ancak, enzimlerin yapısına tesir etmez. Sıcaklık yükseldikçe reaksiyonlar hızlanır, sıcaklığın belli bir dereceden (45-55 0C) sonra artması, enzimlerin yapısını bozacağından reaksiyon durur. Çünkü enzimler protein yapısında olduğundan yüksek sıcaklığa dayanamazlar.

  d)Ortam pH’sı
  Her enzimin en iyi çalıştığı bir pH aralığı vardır. Bu aralık genellikle nötr’e yakın değerlerdir. Ancak asidik veya bazik ortamlarda çalışan enzimler de vardır. Örneğin pepsin enzimin en iyi çalıştığı pH 1,2’dir. Düşük ve yüksek pH dereceleri enzimlerin çalışmasını engeller. Daha önce de açıkladığımız gibi pH; ortamın asidik, nötr veya bazik olmasını ifade eder.

  e)Ortamdaki su miktarı
  Enzimler sulu ortamda etkili olup, genellikle su miktarının ’in altında olduğu ortamlarda çalışmaz. Reçel ve pekmez yapımını buna örnek olarak verebiliriz. Bal ve pekmezin sulandırınca ekşimelerinin sebebi enzimlerin aktif hale geçmesinden ileri gelir .

  f)İnhibitörler (engelleyiciler)
  Enzim reaksiyonlarını yavaşlatan veya engelleyen maddelere inhibitörler denir. Substratlara çok benzeyen bu maddeler enzimlerle birleşerek, enzimi etkisiz hale getirirler. Bazı inhibitörler ise, enzimlerle birleşip enzimin parçalanmasına neden olurlar. Antibiyotiklerin vücuttaki etki mekanizması bu sisteme göre işler. Bazı maddeler ise, enzimin substratını veya aktif maddesini bozar. Bunlara örnek olarak bazı ilaçları (antibiyotikler), bazı zehirleri (yılan, akrep, arı zehiri, siyanür, arsenik), zirai ilaçlar ve ağır metalleri (kurşun, bakır ve civa) verebiliriz.

  g)Aktivatörler (Aktifleştiriciler)
  Enzimler reaksiyonlarını hızlandıran maddelere “aktivatör” denir. Özellikle mangan, nikel, klor ve magnezyum iyonları enzimlerin etkinliğini artırır. Bazı aktivatörler, enzimin substratı ile birleşmesini kolaylaştırırken, bazıları enzimin aktif yüzeyini daha da aktif hale getirerek reaksiyon hızını artırırlar. Yine panzehirler, enzime bağlanmış olan zehiri kendine bağlayarak enzimin serbest kalmasını ve enzimatik reaksiyonların normal seyrinde devam etmesini sağlar. Yani aktivatörler enzim aktivitesini artıran inorganik veya organik maddelerdir (H2S,KCN ve sistein gibi).
+ Yorum Gönder
enzimlerin çalışmasına etki eden faktörler,  enzimlerin çalışmasında etki eden faktörler,  enzimlerin çalışma hızına etki eden faktörler,  enzimlerin çalışmasına etki eden faktörler grafik,  ENZIM NEDIR ENZIMLERI ÇALIŞMASINA ETKI EDEN FAKTORLER NELERDIR
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi