Dna hakkında ilginç bilgiler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Dna hakkında ilginç bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Dna hakkında ilginç bilgiler

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: dna hakkında ilginç bilgiler

  İnsan vücudunda bulunan yaklaşık 100 trilyon hücreden her birinde 3 milyar baz bulunmaktadır.Eğer vücudumuzda bulunana her bir hücredeki DNA art arda eklense dünya ile ay arasındaki mesafa 600 defa kat edilirdi.
  __Bir insanın sahip olduğu DNA içindeki bilgi yazdırılıcak olsa 61 metre kalınlığında bir kitap oluşurdu.
  __Yeryüzünde yaşayan insanların tümünde DNA %98,8 oranında benzerlik göstermektedir,yani insanlar arasındaki farklılık DNA’nın sadece %0,2′lik ksımı tarafından sağlanmaktadır.
  __Sadece 1 gram DNA, bir trilyon (1.000.000.000.000) CD’ye eş değer bilgi saklayabilmektedir
  __DNA’daki bilgi hacmini sayısal olarak ifade edecek olursak, 3-5 mikron (mikron: milimetrenin binde biri) çapındaki bir hücre içine, toplam 4 metre uzunluğundaki DNA molekülü sıkıştırılmış olarak paketlenmiştir. 100 trilyon hücrenin her birindeki DNA kodları art arda getirildiğinde ise, ortaya çıkan uzunluk, Güneş’e 600 kez gidiş-dönüş mesafesine eşittir.
  __Bilimsel makaleleri ile tanınan moleküler biyolog Prof. Jerry Bergman, verdiği bir bilgi:
  Sizden 230 kilometre uzunluğunda iki ayrı misina almanızı, bunu çifte sarmal haline getirmenizi ve sonra da bir basketbol topunun içerisine sığacak biçimde paketlemenizi istediklerini varsayın. Ayrıca, bu çifte sarmalın fermuar gibi açılıp kopyalanması gereksin… sonra kopyalanan parça dışarı çıkartılsın ve bu sırada misinalar kesinlikle birbirlerine karışmasın. Bu gerçek hayatta yapılamaz ancakBu her gün vücudunuzdaki milyarlarca hücrede gerçekleşmektedir. Basketbol topunu insan hücresi boyutuna indirdiğinizde, ip de iki metreye yakın bir DNA zincirine dönüşür… DNA paketleme işlemi, hem kompleks ve hassas bir süreçtir hem de DNA’nın uzunluğunu 1 milyon kat azaltabilir.

  __dijital kod, insan vücudundaki her hücrede kolaylıkla kopyalanabilen, inanılmaz miktarda bilginin saklanmasına imkan tanıyor. Çifte sarmal şeklindeki DNA, baz çiftlerinden meydana geliyor ve hücre çekirdeğindeki insan genomu içerisinde bunlardan üç milyar tanesi paketlenmiş halde duruyor… Bu üç milyar harf insan vücudundaki tüm biyolojik özellikleri yönlendirebiliyor

  __DNA içindeki bilgi yazdırılıcak olsa 61 metre kalınlığında bir kitap oluşurdu.

  __virüslerin de dnası vardır

  __yarı korunumlu çoğalma sadece dna da vardır

  __.DNA’nın protein yapma işlemi ,inanılmayacak derecede kusursuzdur.

  __DNA fermuara benzer

  __organizmanın nasıl oluşacağı hakkındaki bilgilerin nesilden nesile geçmesini sağlayan Dna nın bire bir kopyasını yapmasıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi